Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Bir Aile Reisi Ev Halkının Fitresini Vermekle Yükümlü Müdür? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir Aile Reisi Ev Halkının Fitresini Vermekle Yükümlü Müdür?

  Reklam
  Bir kimse kendi zevcesinin, evladının ve anne-babasının fitrelerini ödemekle yükümlü müdür? Bir kimse, küçük çocuklarının ve hizmetinde bulunan cariye ve kölelerinin fitresini vermekle yükümlüdürNisaba malik olan bir Mümin hem kendisi, hem evladı, hem küçük yaşta olan çocukları ve hem de hizmetinde bulunan köle ve cariyeleri için fitre sadakasını vermekle yükümlüdür.

  Bir kimse eşinin ve büyük olan çocuklarının fitresini vermekle yükümlü değildirBir kimse, kendi zevcesinin ve akıl sağlığı yerinde büyük evladının fitre sadakasını vermekle yükümlü olmaz. Çünkü bunlardan her biri kendi başına tasarruf hakkına sahip mükellef kimselerdir. Onun için bunlardan her biri nisaba malik ise, zekatını kendi malından vereceği gibi, fitre sadakasını da kendi malından vermekle yükümlüdür.

  Aynı zamanda sadakalarda bir ibadet manası vardır. Koca, zevcesine ait bir ibadet görevini yüklenmek için evlenmemiştir.Bir erkek eşinin ve çocuklarının fitresini kendi malından verebilirBir kimse, zevcesinin veya büyük yaştaki evladının fitrelerini onların izinleri ile kendi malından verecek olsa yeterli olur. Bunlar kendi idaresinde ve geçimi altında bulundukları takdirde izinleri olmaksızın vermesi de yeterlidir.

  Çünkü bu durumda adet bakımından izin var sayılır. Aile arasında bulunan diğer şahıslar hakkında da hüküm böyledir. Gerçek yönden veya adet bakımından izin gereklidir. Çünkü fitre sadakasında niyet bulunmalıdır, niyetsiz verilemez.
  Böyle bir izin ise, niyet yerine geçer.İmam Şafiî’ye göre; zevcenin fitre sadakası, kendisi zengin olsa bile, kocasına aittir. Kendilerine ücret tayin edilmeyen hizmetçiler hakkında da hüküm böyledir.Bir kimse anne ve babasının fitresini vermekle de yükümlü değildir
  Bir kimse, kendi geçimi altında bulunsalar bile, babasının ve annesinin fitre sadakasını vermekle yükümlü değildir.Fakat anne ve babanın akli dengesi yerinde değilse onların fitresini vermek onun vazifesidirBaba fakir olduğu halde mecnun ise, fitresini vermek zorundadır. [1]

  Kaynakça:

  [1] Ömer Nasuhi Bilmen; Büyük İslam Ansiklopedisi / Zekat  Paylaş
  Bir Aile Reisi Ev Halkının Fitresini Vermekle Yükümlü Müdür? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Genel olarak baba evin geçiminden sorumlu olduğu için kendisi verir. Fakat bu zorun değildir. Buluğ çağına gelmiş olan ve geliri olan kişilerin fitresini vermek zorunda değildir.