Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Kişinin zekat vermesi için illa oturduğu evin kendi mülkü olması mı gerekir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kişinin zekat vermesi için illa oturduğu evin kendi mülkü olması mı gerekir?

  Reklam
  Ev için biriktirilen paranın zekatı verilmeli mi?
  Biz öğretmenlik yapan birkaç ilahiyat mezunu arkadaşız. Zekat ile ilgili olarak cevap bulamadığımız, daha doğrusu aynı noktada buluşamadığımız bir sorumuz var. "Asgari ücretle, zar-zor geçimini sağlayan bir aile düşünelim. Kendilerine ait bir evleri yok. Geçimlerini zor sağlıyorlar. Öyle ki zekat kabul edecek durumdalar. Miras vs. yolla ellerine geçmiş bir miktar paraları var. Ev almaya yetecek miktarda değil. Ama ev almayı düşündükleri için de paraya hiç dokunmuyorlar ve biriktirmeye çalışıyorlar. (Para nisap miktarının üzerinde. Haliyle birikmesi için de üzerinden yıllar geçiyor. Yani şartlar tamam. Peki, bu aileye nisabı geçen miktarda paraları olmasına rağmen kıt kanaat geçindikleri için zekat ile yükümlü değilsiniz denilebilir mi?" Kişinin zekât vermesi için illa oturduğu evin kendi mülkü olması mı gerekir? Öyle insanlar var ki maddi açıdan çok iyi durumdalar ama ev almaktansa kirada oturmayı tercih ediyorlar. Cevabınızı bekliyorum Hocam.

  Cevap

  Ev için biriktirilen paraya zekât gerekmez diyen modern görüşler vardır. Ama ben bunun isabetli olmadığı kanaatindeyim. Diyelim ki, sizin gönlünüzde 200 bin TL lik bir ev var ve siz ayda 1000 TL biriktirebiliyorsunuz. Evinizi almanız için yirmi yıla yakın beklemeniz gerekir. Bu süre içerisinde bu kadar para atıl bekletiliyor demektir. Bu makul olamaz. İkinci olarak, kıt kanaat da olsa geçiniyorsunuz ve biriktirebiliyorsunuz. Zekât zaten artan paradan verilir. Üçüncü olarak, sizin de dediğiniz gibi, oturulan evin mülk olma şartı yoktur. Nihayetinde mülk olan da bize kalmayacaktır. O halde geçimden sonra biriktirilen paralar nisaba ulaştığında zekâtlarının verilmesi gerekir. Nisabın ne olduğu konusunu ise açıklamaya çalışacağız inşallah.

  Prof.Dr.Faruk Beşer  Paylaş
  Kişinin zekat vermesi için illa oturduğu evin kendi mülkü olması mı gerekir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Herhangi bir nedenle biriktirilen para için zekat verilmesi gerekmediğini söyleyen alimler olduğu gibi bu para için zekat verilmesi zorunlu olarak gören alimler de bulunmaktadır.