Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Sürekli miktarı azalan artan paranın ve hisse senetlerimin zekatını nasıl hesaplarım? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sürekli miktarı azalan artan paranın ve hisse senetlerimin zekatını nasıl hesaplarım?

  Reklam
  Soru: Benim kullandığım bir arabam var ve para olarakta bankada ay başında artıp ay sonunda azalan 1500-2000 euro civarinda param var. Birde hisse senetlerim var şu anda almam mümkün değil ve alabilecegim zamanda ne kadar alacağım simdiden belli değil. Diğerleri ise elbise esya türü günlük hayatta kullandığım şeyler. Bankadaki paramın zekatını nasıl hesaplıyacağım çünkü sürekli miktar değişiyor. Bunun dışında günümüzün şartlarında zekat hesaplamayla ilgili bilgi verir misiniz?

  Ev ve araba günlük hayatta kullandığınız giyim eşyaları gibi mallara zekat düşmez. Para, hisse senedi, döviz, çek, senet gibi değerlerinizi hesaplar ve varsa bundan borçlarınızı düşer, kalan paranın kırkta birini zekat olarak verirsiniz. Paranız sürekli artan bir miktar ise zekatı ödeyeceğiniz günkü miktar ne ise o miktar üzerinden zekat verirsiniz. Alacakların zekatını aldığınız zaman da ödeyebilirsiniz.


  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Sürekli miktarı azalan artan paranın ve hisse senetlerimin zekatını nasıl hesaplarım? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Oturduğu evi ve işletmiş olduğu dükkanı olan bir kimse bunlar dışında kar elde etmek için kullanmış olduğu malı mülkü varsa bunlar için zekat vermesi şart olur.