Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Fıtır sadakasını vermenin vacip oluş vakti Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Fıtır sadakasını vermenin vacip oluş vakti

  Reklam
  Fıtır sadakasının verilmesi, ramazan ayının son ânı ile şevval ayının ilk ânında vacip olur. Şu halde bu sadaka, ramazan bayramının birinci günü fec*rin doğuşu ânında vacip olmaktadır.Fitreyi bayramın birinci günü sabah namazı ile bayram namazı arasında vermek sünnettir. Bayram namazından sonra aynı gün güneşin batışına ka*dar, fakir olan yakın bir akrabanın gelmesini beklemek gibi bir mazeret olma*dıkça, fitreyi fakirlere vermeyip bekletmek mekruhtur.Fitreyi hak edenlerin hazırda bulunmaması gibi bir mazeret olmadan bay*ramın birinci günü güneşin batışından sonraya bırakmak haramdır. Konuyla ilgili bir hadis-i şeriflerinde sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: "Yoksul*ları bugün (bayramın birinci günü) zengin edin; onları dilenmeye muhtaç et*meyin." (Dârekutnî,Sünen, 2/152.)

  Fitreyi ramazanın ilk günlerinden herhangi birinde vermek caizdir. Bir ki*şi fitreyi daha önce ramazanın ilk günlerinde kendi bölgesinde vermemiş ise, ramazanın son günü gurup vaktinde bulunduğu yerde vermesi vacip olur.

  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Fıtır sadakasını vermenin vacip oluş vakti Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Fıtır sadakası ramazanın bitmesi ile bayram namazının ardından verilmesi sünnettir. Erken verilmesi fakir olanların dilenmesini engellemek içindir. Müslümanların bayramı olan günde onları sevindirmek içindir.