Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Dernekler aracılığı ile muhtaç Müslüman ülkelere zekat ve fitre gönderilmesi caiz mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Dernekler aracılığı ile muhtaç Müslüman ülkelere zekat ve fitre gönderilmesi caiz mi?

  Reklam
  SORU: Zekat ya da fitre Pakistan , Filistin vb muhtaç müslüman ülkelere devlet kurumları ya da dernekler aracılığı ile gönderilebilir mi? Gönderilen yardım ulaşmadığı takdirde kişide sorumlu mudur? Farz üzerinden düşer mi?, düşmez mi?


  CEVAP:
  Zekât ve fitre gibi ibadetlerde vekalet caizdir. Bu asırda da vekalet en uygun çareler arasında görelmektedir. Ancak vekalet verenin kimi vekil ettiğine dair güveni kendisi sağlamalıdır. İki açıdan güvenli bir vekalet oluşturmak gerekmektedir. Birincisi, ibadetimizi zayi etmeden ulaştıracak bir vekil bulmak. İkincisi de, zekât ve fitre gibi hayır anlayışının ötesinde bir fıkıh ayrıcalığı olan bağışların nasıl değerlendirileceğine ait fıkhî bilgisi olan bir vekil bulmak. Bu iki şartı tahakkuk ettirdikten sonra zekât ve fitreleri her yere gönderebiliriz. Buradaki durum da sizin kalbinizin vekil edeceğiniz kurum hakkındaki tatminliğinden geçmektedir.
  Allah yardımcımız ve koruyucumuz olsun.

  Nureddin Yıldız

  Paylaş
  Dernekler aracılığı ile muhtaç Müslüman ülkelere zekat ve fitre gönderilmesi caiz mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Dernekler aracılığı ile bir kimse Müslüman ve durumu kötü olan kimselere zekat gönderebilir. Vekil tayin ederek zekatını bu kimselere vermesi caiz kabul edilmektedir.