Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan öğrenciye verilmek üzere verilen zekat paralarını öğrencilere yemek yedirmek Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  öğrenciye verilmek üzere verilen zekat paralarını öğrencilere yemek yedirmek

  Reklam
  SORU: Selamünaleyküm, sayın hocam; benim sorum şu, öğrenciye verilmek üzere verilen zekat paralarını öğrencilere yemek yedirmek için kullanılabilir mi? Dernek çalışmalarında kullanılması için verilen paralar (infak, sadakalar) derneğin ikramlarında bazen kullanılıyor, dernek idarecileri bu ikramlardan yiyor, herhangi bir sakıncası var mı? Ne yapmak lazım? Allah ihlas ve gayretlerinizi arttırsın.

  CEVAP: Selamünaleyküm.
  Zekât, müstahakkının eline verilmedikçe zekât olmaz. Yemek yedirmek ‘eline vermek’ yani temlik etmek şartını oluşturmamaktadır. Bu nedenle zekât mallarının bizzat talebeye veya kime verilecekse ona teslim edilmesi gerekmektedir. İdarecilerinin yemesinden önce bu boyutu ihmal etmemeliyiz.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  öğrenciye verilmek üzere verilen zekat paralarını öğrencilere yemek yedirmek Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zekatta önemli olan paranın verilecek kimsenin eline geçmesidir. Kendi ihtiyaçlarını kendisi temin etmesi lazım. Yemek yedirerek zekat mükellefiyeti ortadan kalkmaz.