Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Sadakayı kime ve naıl verilmesini önerirsiniz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sadakayı kime ve naıl verilmesini önerirsiniz?

  Reklam
  SORU: Selamünaleyküm hocam;
  Hocam ben 22 yaşında üniversite öğrencisi bir gencim. Ben okurken aynı zamanda da işe girdim hocam paraya ihtiyacım olduğu için değil biraz para biriktirmek biraz da tecrübe kazanmak için işe girdim. Hocam vicdanen şöyle bir sıkıntım oldu, burada çalıştığım yerde çok fazla bir maaş almıyorum ancak sonuç olarak bir para alıyorum ve de bu para da fakir ve kimsesiz kişilerinde hakkının olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle aldığım maaştan 100 tl bile olsa her ay bir yere bağışlamak ihtiyaç sahibi birilerine vermek istiyorum. Böyle bir yol izlesem kime, nasıl vermemi önerirsiniz hocam, veriyor olsam ben aldığım maaşımdan Allah için harcamış olacağım değil mi. Bu konularda beni bilgilendirirseniz bilginizin zekatını bana verirseniz çok mutlu ve müteşekkir kalırım hocam. Allah razı olsun ve de inşallah iki dünyada da kardeş eylesin hepimizi hocam.

  CEVAP: Selamünaleyküm.
  Böyle bir zorunluluğunuz yoktur. Sadaka vermeye alışmak için yaparsanız o zaman güzel olur. Zekât mükellefi olacak duruma gelirseniz de zekât verirsiniz inşaallah. Verirken de kime itimat ediyorsanız ona verirsiniz. Bir sefer bir camiye verin, diğerinde bir vakfa verin. Allah yardımcınız olsun.

  Nureddin Yıldız  Paylaş
  Sadakayı kime ve naıl verilmesini önerirsiniz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kuranı kerimde kimlerin kimlere sadaka verileceği belirtilmektedir. Bunlara uyarak zekat görevi yerine getirilir. Fakir olması ya da ihtiyaçlarını karşılayamaması zekatın kendisine verilmesi gereken kişiler arasında olduğunu gösterir.