Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Zekat kavramında nisap miktarı ne demektir,bu miktar ne kadardır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Zekat kavramında nisap miktarı ne demektir,bu miktar ne kadardır?

  Reklam
  Nisap ne demektir? Miktarı ne kadardır?Nisap, zekât, sadaka-i fıtır ve kurban gibi ibadetler için konulan bir zenginlik ölçüsüdür.

  Nisapa, asgarî zenginlik ölçüsü şeklinde de tanımlanabilir. Borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla olarak bu kadar mala sahip olan kişi dinen zengin sayılır. Böyle bir kişi, zekat veya sadaka alamayacağı gibi; sadaka-i fıtır vermek ve kurban kesmekle de yükümlü olur.

  Fazla olan bu malın nâmi olması ve üstünden bir yıl geçmesi halinde zekatının verilmesi gerekir.
  Zenginliğin asgari sınırı olan "nisap"
  Hz. Peygamber (asv) tarafından belirlenmiştir. Bu asgarî sınırlar, o dönem İslâm toplumunun ortalama hayat standardını ve zenginlik ölçüsünü göstermektedir. Hadislerde belirlenen nisap miktarları şöyle sıralanabilir; 80,18 gr. altın veya bunun tutarında para veya ticaret malı ; 40 koyun veya keçi, 30 sığır, 5 deve.

  Nisap miktarının belirlenmesinde kullanılan bu malların, o dönemin en yaygın zenginlik aracı olduğu açıktır. Nisabın bu mallar üzerinden belirlenmesi, sosyal ve ekonomik şartların fazla değişmediği ileriki dönemlerde de aynen korunmuştur.
  S.İslmyt  Paylaş
  Zekat kavramında nisap miktarı ne demektir,bu miktar ne kadardır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir kimsenin malına göre malının zekatını vermesi gerekir. Herkesin malı mülkü farklı olduğu için malının değerine göre hesabını yaparak bir yıllık zekatını verir.