Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Zekât ve fitremi kardeşime verebilir miyim.? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Zekât ve fitremi kardeşime verebilir miyim.?

  Reklam
  Soru: Bir hanımefendi:

  “Zekât ve fitremi kardeşime verebilir miyim?” diye sormuş.  Cevap: Evet, zekât ve fitrenizi kardeşinize verebilirsiniz. Kardeşinize zekât veya fitre verdiğiniz zaman iki yönden sevap kazanırsınız.

  1) Zekât ve fitrenizi verdiğiniz için.

  2) Akrabayı gözettiğiniz için.

  Tarık el-Muharibi (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

  “Medine’ye geldim, bir de baktım ki Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) minberin üzerinde dikilmiş insanlara hutbe irad ediyordu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hutbesinde:

  ‘Veren el üstündür, sadaka vermeye infak etmekle mükellef olduğun, annen, baban, kız kardeşin, erkek kardeşin sonra akraba ve yakınların gibi kimselerden başla’ buyuruyordu.”
  Nesei 2531, Darekutni 3/44-45, Beyhaki 8/345, İbni Hibban 3341, Tabarani Mucemu’l-Kebir 8175, Albani 3/319, Tayalisi 1257, İbni Ebi Şeybe 3/102/8
  -----------
  alinti


  Paylaş
  Zekât ve fitremi kardeşime verebilir miyim.? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kardeşin durumu çok kötü olmasa bile bu zekatın kardeşe verilmesi zekatın yerine gelmiş olur. Ayrıca akrabalık ilişkileri gözetilip yardımlaştığı için de ayrıca sevap kazanır.kaynanama fitre verebilir miyim,  kardeşime fitre verebilir miyim,  evli olan kız kardeşime fitremi verebilirmiyim,  kardeşime fitre verebilirmiyim,  fitremi kaynanama verebilirmiyim,  kendi kardeşimize fitre verebilirmiyiz