Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Şafii mezhebine göre altının veya toprak mahsulünün zekatı para olarak verilebilir mi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şafii mezhebine göre altının veya toprak mahsulünün zekatı para olarak verilebilir mi

  Reklam
  Cevap

  Değerli kardeşimiz;  Şafii mezhebine göre esas olan malın kendi cinsinden verilmesidir. Ancak gerek bütün altını bozdurup zekat miktarının içinden vermenin zorluğu gerekse nakit olarak verilmesinin günümüzde fakirin ihtiyacına daha uygun olması hasebiyle Hanefilerin bu konudaki içtihadına dayanarak nakit verilebileceği belirtilmiştir.(bkz. Zuhayli, İslam Fıkhı, 3/348)
  Hanefî mezhebine göre zekatı verilecek malın kendi cinsinden zekat vermek caiz olduğu gibi kıymetini takdir edip bedelini vermek de caizdir. Fakat Şafii mezhebine göre zekatı verilecek malın zekatı, ticaret malının esas sermayesi altın olursa altın, gümüş olursa gümüşten verilecektir. Zekatı verilecek mal, toprak mahsulü ise bedelini vermek caiz değildir.
  Bu hususta Hanefî mezhebini taklit etmek yani toprak mahsullerinden, bedel -meselâ para- vermek, ticaret malında ise malın kendisinden zekat vermek, altın ve gümüş gibi malların yerine nakit vermek caizdir ve bir sakıncası yoktur.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Şafii mezhebine göre altının veya toprak mahsulünün zekatı para olarak verilebilir mi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zekat vermekle mükellef olan kimselerin halkın ağırlıklı olarak kullandığı ürünlerden verebildiği gibi alimlerin görüşüne dayanarak nakit olarak da verilmesi uygun görülmüştür.