Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan 93 gram altınım var, ne kadar zekat vermem gerekir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  93 gram altınım var, ne kadar zekat vermem gerekir?

  Reklam
  93 gram altınım var, bunun zekatını nasıl hesaplayacağım ve ne kadar vermem gerekir? Ayrıca kardeşime borç olarak 4 milyar verdim ve 1 sene sonra verecek inşaallah. Bunun zekatı ne kadar ve ne zaman vermem gerekiyor?
  Cevap:

  Borcunuzu ve asli ihtiyaçlarınızı düştükten sonra kalan miktar 93 gram altın ise bu miktar nisap miktarını (85 gr) aşıyor demektir. 93 gram altının tutarını TL olarak hesaplayın ve bunun yüzde iki buçuğunu ( % 2,5) zekat olarak verin.

  Alacağın zekatına gelince: Fakihlerin çoğunluğuna göre alacaklar iki ana gruba ayrılır:

  1. Tahsil edileceği umulan alacaklar, yani ödeme imkanına sahip ve borcunu da kabul eden kimsedeki alacaklar zekata tabidir. Alacaklı, her sene diğer malları ile birlikte bu alacağının zekatını da öder.

  2. Tahsil edileceği umulmayan alacakların ise ancak elde edilince zekatı verilir.

  Buna göre kardeşinizin, borcunu ödeyeceğini düşünüyorsanız onu da 93 gram altınla beraber hesap edin ve ikisinin toplamının % 2,5′unu verin.
  fetva.net


  Paylaş
  93 gram altınım var, ne kadar zekat vermem gerekir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kişinin elinde olan malını para değeri bulunarak bunun yüzde ii buçuğu alınması ile verilecek zekat bulunmuş olur. Kameri takvime göre üzerinden bir yıl geçen malın zekatını vermek zorunludur.80 gram altının zekatı ne kadardır,  80 gr altının zekatı