Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Alacaklarımızı zekat sayıp borçlulara bağışlayabilir miyiz? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Alacaklarımızı zekat sayıp borçlulara bağışlayabilir miyiz?

  Reklam
  Müşterimize senet karşılığı veya açık hesap şeklinde satışımızdan kaynaklanan ve ödenmeyen alacaklarımızı, zekatımıza sayıp borçlulara bağışlayabilir miyiz?
  Cevap:

  Bağışlayabilirsiniz. Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur:

  “Borçlu, darlık içinde ise, rahata çıkıncaya kadar beklenir. Bağışta bulunmanız (وان تصدقوا = sadakaya veya zekâta saymanız) sizin için daha hayırlıdır. Bunu bir bilseydiniz!” (Bakara, 2/280)

  Ayette geçen kelime “sadaka” kökünden gelmiştir. Zekat verilecek sınıfların belirtildiği ayette de Allah Teala aynı kökten gelen benzer bir kelime kullanmıştır. İlgili ayet şöyledir:

  “Zekatlar (انما الصدقات); Allah’tan bir farz olarak fakirlere, miskinlere, onu toplayan memurlara, kalbleri (İslam’a) ısındırılacaklara verilir; kölelerin, borçluların, Allah yolunda olanların ve yolda kalanların uğrunda sarf edilir. Allah bilendir, doğru ve yerinde karar verendir.” (Tevbe, 9/60)

  İki ayet karşılaştırılınca alacakların, zekat olarak borçlulara bağışlanabileceği anlaşılır.
  fetva.net


  Paylaş
  Alacaklarımızı zekat sayıp borçlulara bağışlayabilir miyiz? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kendisinden borç alan bir kimsenin durumu iyi değilse bu parayı kendilerine vermekte serbesttir. İçinden zekat niyeti ile verdiğini geçirmesi önemlidir.