Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Zekat konusunda bilgi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Zekat konusunda bilgi

  Reklam
  S.A.Hocam, ben zekat hususunda direk sizden bilgi almak istiyorum.Emekli paramı altın hesabı olarak bankaya yatırdım.Ben yatırdıktan sonra altın fiyatı düştü param eridi.Şimdi altın fiyatı arttı.Ben bu paranın zekatını nasıl ne miktar vereceğim.Ömrüm boyu bu kadar param olmamıştı.Ben paraya alışkın değilim.Memur emeklisi parası çok değil ama bana çok.Bana bu konuda detaylı bilgi verirseniz çok memnun olurum.Zahmet olmazsa zekat konusunda nasıl yol takip etmem hususunda sizden bilgi almak istiyorum.Allaha emanet olunuz.cevabınızı bekliyorum hocam.Hitabımda kusurlar varsa affınızı dilerim.
  Paranız erimedi inşallah, miktarına değil bereketine bakın siz.Altınınız 95 gramdan fazla ise ona zekat düşer. O zekatı da geçtiğimiz yılın altın ortalamasını bulursunuz. Yani siz zekatı hesaplarken bir önceki yılın ya tüm aylarının ortalamasını alırsınız, ya da en düşük ve en yüksek kuru değil orta kuru baz alırsınız ve bunun üzerinden yüzde iki buçuk üzerinden verirsiniz.Vesselam.

  Mustafa islamoğlu  Paylaş
  Zekat konusunda bilgi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Malı olan ve üzerinden bir yıl geçmesi halinde kişi isterse öncesinde de verebildiği gibi senenin dolmasını bekleyerek de vermesi uygundur. Önemli olan niyettir.zekat konusundabilgi mustafa islamoglu