Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Alan Açısından Zekâtın Önemi Nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Alan Açısından Zekâtın Önemi Nedir?

  Reklam
  Alan Açısından Zekâtın Önemi Nedir?

  * Zekât, alıcısını zarurî ihtiyaçlarının esiri olmaktan kurtarır. İnsanın, zarurî ihtiyaçlarını te'min edememesi sebebiyle daima başkalarının eline muhtaç bir halde zillet ve sefalet içinde bulunması kadar aşağılatıcı bir durum yoktur. Bu sebeble Resûlüllah Efendimiz duasında: "Ey Allahım! Senden takvâ, iffet ve zenginlik isterim" buyurmuştur.
  * Zekât fakiri çalışmaya sevkeder. Hadîslerde: "Veren el, alan elden üstündür", "Kuvvetli mü'min, zayıf mü'minden hayırdır" buyurulmuştur. Fakir alan el değil, veren el olmaya, zayıf değil kuvvetli bulunmaya çalışacaktır. Ayrıca "Hiç kimse kendi elinin emeğinden daha hayırlı bir yemek asla yememiştir" hadîsi de, yine çalışmayı teşvik etmektedir.
  * Zekât fakirin kıskançlık duygusunu köreltir. Servet sâhiplerine karşı duyulacak düşmanlığı ortadan kaldırır. Dolayısıyla cem'iyette fakir-zengin düşmanlığı şeklinde bir ayrılık meydana çıkmaz.
  * Zekât fakirin cem'iyetteki itibarını da yükseltir. Çünkü zekât fakirin bizzat hakkıdır. Zenginin bir ianesi değildir. Zenginler fakiri bulup zekâtlarını vermedikçe, mes'uliyet ve vebalden kurtulamazlar. Madem zengini mes'uliyetten fakir kurtarıyor, o halde cem'iyette onun itibarı her zaman üstündür.
  Mehmet Dikmen  Paylaş
  Alan Açısından Zekâtın Önemi Nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zekat ihtiyacı olan kimselere verildiği için ve dini değeri olduğu için alan kişiler de maddi anlamda rahatlayıp manevi olarak da gönül rahatlığı ile almaktadırlar.