Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Kameri aylara göre zekat soru cevap Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kameri aylara göre zekat soru cevap

  Reklam
  Sual: Miladi aylara göre zekat verilmez mi?
  CEVAP
  Zekat, miladi aylara göre değil, kameri aylara göre verilir.

  Sual: Benim zekat verme günüm 10 Ağustos. Bu sene zekat verecek kadar mala borcumdan dolayı malik değilim. Ancak 15 Ağustos tarihinden sonra eşim maaşından bana altın takı alacak. Alacağı hediye ile birlikte zekata malik olursam zekat vermem gerekir mi?
  CEVAP
  Zekat verme günü 10 ağustos olmaz. Hicri yani kameri aylara göre olur. 10 Recep, 7 Şaban gibi. 10 ağustos hangi aya tekabül ediyorsa onu tespit etmeniz gerekir. Geçen senenin 10 ağustosu 28 rebiülevvele geliyor. Bu sene 28 rebiülevvel ise 30 temmuza geliyor. 30 temmuzda dinen zengin sayılmazsanız, yani 96 gram altınınız yoksa, fakir olmuş sayılırsınız. Bundan sonra zengin olmanızın önemi yoktur. Yani yeni bir tarih tespit etmeniz gerekir. Diyelim ki 20 ağustosta zengin oldunuz, bunu kameri aya göre tespit edersiniz. Bir daha ki sene o ayın o günü gelince eğer zenginseniz zekat verirsiniz, yine zengin olmazsanız, yeni bir zenginlik tarihini beklersiniz  Paylaş
  Kameri aylara göre zekat soru cevap Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir malın altın değer karşılığı hesaplanarak zekata tabi olup olmadığı bulunur. Doksan altı gram altın değerinde ya da üstündeyse zekatını vermesi gerekir. Altındaysa vermek zorunda değildir.