Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Elmas, yakut, zümrüt gibi zinet eşyalarına zekât düşer mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Elmas, yakut, zümrüt gibi zinet eşyalarına zekât düşer mi?

  Reklam
  Elmas, yakut, zümrüt gibi zinet eşyalarına zekât düşer mi?


  Elmas, yakut, zümrüt gibi zinet eşyaları ticaret maksadıyla bulunduruluyorsa bunlara zekât düşer. Ancak ticaret kastı olmadan kadınların bulundurduğu bu tür zinet eşyaları zekâta tabi değildir.

  Kıymetli Taşlar - Mücevheratın Zekâtı :

  Evde süs ve zînet olarak bulundurulan elmas, zümrüt, yakut, inci ve benzeri kıymetli taşların da zekâtı verilmez. Ama zînet eşya-sı da olsa altın ve gümüşün -nisaba ulaşırsa- zekâtını vermek ge-rekir. Bu, Hanefî mezhebine göredir. Şafii mezhebine göre, kadının süs ve zinet eşyasından zekât verilmez. (El-Ayni Şerh-i Hidâye.)

  Mücevherattan altın ve gümüşün dışında kalan ne varsa -ticaret için bulundurulmadığı takdirde- hiç birinin zekâtı verilmez. O halde kadınların zînet olarak bulundurdukları pırlanta, yakut, elmas, inci ve benzeri eşya zekâta tabi değildir. (El-Cevheretü'n-Neyyire.)

  (Celal Yıldırım, Kanaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 2/116-142.)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör
  Paylaş
  Elmas, yakut, zümrüt gibi zinet eşyalarına zekât düşer mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Değerli olsa bile kadınların ziynet eşyaları zekata tabi değildir. Değeri ne kadar olursa olsun kadınların kullanmış olduğu takıları zekata düşmez.