Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Haram maldan zekat-fitre verilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Haram maldan zekat-fitre verilir mi?

  Reklam
  Haram maldan zekat-fıtır sadakası verilirmi? Aile reisi kimlerin fıtır sadakasını vermekle mükelleftir?

  BİR AİLE REİSİ BABA KAHVEHANE ÇALIŞTIRIYOR. KAZANCI KUMAR OYUNUNDAN.BAŞKA GELİRİ YOK. EŞİ VE EVDEKİ ÇOCUKLARININ FITIR SADAKASINI BU KAZANCINDAN VERMESİ CAİZMİDİR. AYRICA AYNI EVDE BİRLİKTE YAŞAYAN VE EVİN ÇALIŞAN KIZININ ANNE VE KIZKARDEŞİNİN FITIR SADAKASINI VERMESİ CAİZMİDİR.


  Değerli Kardeşimiz;

  Haram yolla kazanılan malın zekâtı verilmez. Bu malın, varsa sahibine verilmesi, bilinmiyorsa fakirlere dağıtılması gerekir.

  Bir kişinin kumar gelirinin dışında başka bir geliri varsa, mesela kahvehanede sadece çay veya diğer meşrubatlar satmaktan gelen helal kazancı varsa bunu ayrı olarak hesaplayıp bu miktar üzerine zekat düşüyorsa yani bu helal kazancı nisab miktarına ulaşıyorsa bunun zekatını ve fıtır sadakasını verebilir. sadece kumar gelirinden olan haram paradan zekat verilmez.

  Aile reisi kimlerin fitresini vermekle mükelleftir?

  Sadaka-i fıtır, zekat gibi malın değil, başın zekâtıdır. Bunun için asıl ihtiyaçlardan fazla olan malın büyüyücü olması, üzerinden bir yılın geçmesi ve ticaret malı olması şart değildir.

  Bayram sabahı nisaba malik olan kişiye bile sadaka-i fıtır vacibtir. Nisap, gümüşe göre ikiyüz dirhem (561.2) gr. değerindeki bir maldır. Nisap miktarı mal, sadaka-i fıtır vacib olduktan sonra telef olsa yine fitre vermek lazımdır.

  Bu miktar bir mala sahip olan bir kimse kendisi için, baliğ olmayan malsız çocukları için, hizmetinde bulunanlar için, sadaka-i fıtır vermesi vacibtir. Hanımı ve büyük çocuğunun fitrelerini vermesi üzerine vacib değildir.

  Fakat yanında bulunan büyük çocuğunun ve hanımının fitrelerini kendilerine sormadan verebilir. Malı olan küçük çocuğun fitresi kendi malından verilir.

  Buna göre nisap miktarı mala sahip olmayan eş veya büyük çocuklar fitre vermek zorunda değildirler. Ama aile reisi isterse bunların fitrelerini verebilir. Annesinin de fitresini vermek zorunda olmamakla beraber isterse bununda fitresini verebilir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Haram maldan zekat-fitre verilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Gul
  Reklam
  Rabbim Razi Olsun bilgi icin