Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Zekatı bir yıl dolmadan peşin olarak verebilir miyim? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Zekatı bir yıl dolmadan peşin olarak verebilir miyim?

  Reklam
  Zekatı bir yıl dolmadan peşin olarak verebilir miyim?


  Her ay maaşımdan belli bir miktarda ayırarak bankaya yatırıyorum. Ancak ayırmadan önce tüm maaşım üzerinden 40'ta 1 oranında zekatı hemen veriyorum. Ancak bazen bu biriktirdiğim paradan çekerek harcama yapıyor, bazı aylarda da üzerine ekleme yapamıyorum. Bu durumda zekatı (1 yıl dolunca) nasıl vermem gerekir? Bir de bu paranın üzerine senede bir kez mahsulattan (fındık) kazandığım parayı, zekatını(öşür) vererek ekliyorum. Bu durumda zekatı (1 yıl dolunca) nasıl vermem gerekir?


  Değerli Kardeşimiz;

  Zekât, farz olduktan sonra verilir. Nisaba ulaşan, zengin olduğu tarihi, kameri aya göre bir yere yazar. Mesela, 3 Recebde zengin olmuşsa, bir yıl sonra Recebin üçü gelince yine nisap kadar parası ve ticaret malı varsa zekâtını verir. Ramazan ayını beklemez. Günü gelmeden zekât vermekte de bir sakınca yoktur, çok iyi olur.

  Hatta gelecek birkaç yılın zekâtını önceden vermek de caizdir. Bir kimse, zekâtını yanlış hesap edip, bir altın zekat vermesi gerekirken iki altın hesap etse, fakire verdikten sonra tekrar hesap etse, bir altın vereceğini anlasa, ikinci yıl vereceği zekâta bu bir altını sayabilir.

  Ancak yıl sonunda elinde olan mal daha fazla olur ve baştan verdiği zekat eksik kalırsa o eksiği telafi eder.

  Biriken paranın zekatı paranın üzerinden bir yıl geçtikten sonra verilir. Paranın üzerinden bir yıl geçmeden yani zekat farz olmadan para elegeçer geçmez zekat verilirse, bir sonraki verilecek olan zekat, iki yıl sonra verilir. Çünkü bir yıl sonraki zekat peşinen ödenmiştir diğer yılın zekatı için de bir yıl beklenmesiyle zekat farz olacağından paranın ele geçtiği andan itibaren iki yıl sonra ikinci zekat verilir.

  Diğer kazancınızdan eklediğiniz paranın zekatı da aynı şekilde ne zaman elinize geçmişse ona göre hesaplanır.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Zekatı bir yıl dolmadan peşin olarak verebilir miyim? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zekat vaktinden önce de üzerinden bir yıl geçtikten sonra da verilebilir. Bir fakirin bulunması durumunda zekatın vadesi dolmadan da verilmesi uygun görülmektedir.zekat vermek için özerinden ramazan geçmesi gerekirmi,  zekat yılı dolmadan verilirmi,  peşin zekat verilirmi