Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Yıl içerisinde yapılan yardımlar zekata sayılır mı? Zekata niyet şart mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yıl içerisinde yapılan yardımlar zekata sayılır mı? Zekata niyet şart mıdır?

  Reklam
  Yıl içerisinde yapılan yardımlar zekata sayılır mı? Zekata niyet şart mıdır?


  Yıl içinde farklı şekilde maddi olarak verilenler zekat hükmü kazanır mı? Niyyetsiz olarak fakire verdigi şey zekata niyyet ettigi anda hala fakirin elinde mevcut ise Hanefi mezhebine göre zekat sayilir, degilse sayilmaz. Niyet verilirken yapılırsa olur mu?


  Değerli Kardeşimiz;

  Zekâtın sahih olabilmesi için en başta niyet şarttır. Niyette ise itibar, kalbedir. Dil ile söylenmesi lâzım değildir. Hattâ bir malı fakire zekât niyetiyle verirken, dil ile hibe veya sadaka olarak verdiğini söylemek bile, o malın zekât yerine geçmesine mâni değildir. Çünkü muteber olan kalben yapılan niyettir.

  Bir mal, fakire niyetsiz olarak verilmişse, bakılır: Eğer henüz fakirin elinde mevcut ise zekâta niyet edilmesi câizdir. Fakat elinden çıkmışsa, zekâta niyet kifayet etmez. Bir kimse, elindeki malı, zekâta niyet etmeksizin bütünüyle tasadduk etse, bu malın zekâtı üzerinden düşmüş sayılır. Bir kimse, zekât icab eden bir malın bir miktarını bir fakire hibe etse, bu miktara düşen zekât kendisinden sâkıt olur.

  Mehmet Dikmen

  Yıl içerisinde verilenler zekat niyetiyle verilebilir. Ancak niyet etmeden verilenler zekata sayılmaz. Zekata niyet, vermeden önce, verirken veya verdikten sonra mal kişinin elinden henüz çıkmamışsa yapılabilir.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Yıl içerisinde yapılan yardımlar zekata sayılır mı? Zekata niyet şart mıdır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber efendimiz ameller niyetlere göredir buyurmaktadır. Yapılan iyiliklerin karşılığı elbetteki verilecektir fakat zekat bir ibadet çeşididir ve bu niyetle tam olarak verilmesi gerekir.