Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan Taksitli zekat Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Taksitli zekat

  Reklam
  Taksitli zekat


  Diyanet web sayfasında zekatın taksitle de verilebileceğini söylüyor. dinimizin bu konuya bakış açısı nasıldır. zekatımızı taksitle verisek herhangi bir sakıncası olurmu? Hem maddi konuda bizim içinde kolaylık olur.

  Değerli Kardeşimiz;

  Zekat taksitli olarakta verilebilir. Bilhassa maaş üzerinden geliri olan kimseler için bunda kolaylık vardır. Ancak durumu müsait olan kimsenin fakirin menfaatına olan şekliyle zekatını vermesi tavsiye edilir.

  Kuvvetli ve en sahih olan görüşe göre, üzerine zekât düşen mal ve paraların zekâtı, o mal ve paranın üzerinden 1 sene geçtikten sonra, fevren, yani, sene biter bitmez hemen verilmesi icabeder. Özürsüz olarak te'hir etmek câiz olmaz. Günahı muciptir. Diğer bir görüşe göre ise, zekâtın verilmesi fevrî değil, terahî üzerine farzdır. Yani sene nihayetinde hemen verilmesi lâzım değildir. Mükellef bunu hayatta bulundukça dilediği zaman edâ edebilir. Edâ etmeden ölürse, ancak o zaman günahkâr olur. Fakat bu görüş zayıftır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Taksitli zekat Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zekatı tam olarak vermek daha faziletlidir. Fakat bunu yapamayan kimseler taksit olarak aynı kişilere olmak üzere zekatını vermesinde de sakınca görülmemiştir.