Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan borçluya zekat düşermi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  borçluya zekat düşermi

  Reklam
  borçluya zekat düşermi


  Ben 3 yıllık evliyim, altınlarım var, ama maddi yönden baya sıkıntıdayız ve borçlarımız var akrabalara. Bize zekat düşermi. Yani altınımız var, ama maddi durum iyi değil, altınlarıda bozdurmak istemiyoruz, evlilik hatırası diye.  Zekat konusunda İslam ferdi olarak değerlendirmektedir. Yani malı olan kadının kocasının borcu varsa kadının zekat vermesine engel olmaz. Bu bakımdan eğer bu borç kocanıza ait ise sizin zekat vermenize mani değildir. Altınlarınızın zekatını vermeniz gerekir. Borç size ait ise altınlardan borç miktarını düşerek geri kalanın kırkta birini zekat olarak verirsiniz.

  Kişi kendi karısına zekat veremez. Çünkü örf ve adet bakımından karı koca menfaatte ortak sayılırlar. İmam Ebu Hanifeye göre kadında kocasına zekat veremez. İmameyne göre vermesi caizdir.

  İslam Fıkhı Celal Yıldırım  Paylaş
  borçluya zekat düşermi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Zekat elinde malı olan kimseler için zorunlu bir ibadettir. Borcu olan ve malı olmayan kimseler zekat vermek zorunda değildir. Elinde nisab değerinde malı için zekat verilmesi gerekir.borclunun zekatı,  borçluların zekatı,  borçluya zekat düşermi,  borcluya zekat düsermi