Soru ve Cevaplarla İslam ve Zekat Soruları Forumundan zekatı nasıl hesaplamalıyım Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  zekatı nasıl hesaplamalıyım

  Reklam
  zekatı nasıl hesaplamalıyım


  Benim kullandığım bir arabam var ve para olarakta bankada ay başında artıp ay sonunda azalan 1500-2000 euro civarinda param var. Birde hisse senetlerim var şu anda almam mümkün değil ve alabilecegim zamanda ne kadar alacağım simdiden belli değil. Diğerleri ise elbise esya türü günlük hayatta kullandığım şeyler. Bankadaki paramın zekatını nasıl hesaplıyacağım çünkü sürekli miktar değişiyor. Bunun dışında günümüzün şartlarında zekat hesaplamayla ilgili bilgi verirmisiniz.


  Değerli Kardeşimiz;

  Ev ve araba günlük hayatta kullandığınız giyim eşyaları gibi mallara zekat düşmez. Para, hisse senedi, döviz, çek, senet gibi değerlerinizi hesaplar ve varsa bundan borçlarınızı düşer, kalan paranın kırkta birini zekat olarak verirsiniz. Paranız sürekli artan bir miktar ise zekatı ödeyeceğiniz günkü miktar ne ise o miktar üzerinden zekat verirsiniz. Alacakların zekatını aldığınız zaman da ödeyebilirsiniz.

  Paylaş
  zekatı nasıl hesaplamalıyım Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ev araba ihtiyaç için sayılıyor ve zekat vermek gerekmiyor bildiğim kadarıyla.. Eğer bir kişinin evi yoksa ve ev almak için para biriktiriyorsa bu paranın zekatını vermesi gerekir mi?