Diğer Kategoriler ve Zekat Fitre Sadaka ve İnfak Forumundan İslam’ın Paylaşma Ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem Hakkında Kısaca Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İslam’ın Paylaşma Ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem Hakkında Kısaca

  Reklam
  İslamiyet genel anlamda başkalarına el açmayı ve muhtaç olmayı uygun bir davranış olarak görmez. Ancak zorunlu nedenlerden dolayı, her toplumda başkalarının yardımına ihtiyaç duyan kişiler bulunur. Bu durumda olan kişilerin sayısını en aza indirmek dinimizin sağlamaya çalıştığı bir durumdur. Peygamberimiz veren elin alan elden daha üstün olduğunu söylemiştir.

  Zekat, sadaka, kurban fitre gibi ibadetler Kuranıkerim'de ve Peygamberimizin hadislerinde birçok güzel müjdelerle tavsiye edilmiştir. Yüce Allah şöyle buyurur:

  "Verdiğiniz her hayır (sadaka) kendiniz içindir. Allah rızasını umarak yaptığınız her hayrın karşılığı size eksiksiz olarak verilir." (Bakara 272)
  Mevlüt Aydın


  İslam, inananlara her zaman paylaşmayı ve yardımlaşmayı tavsiye eder.
  Zira, her varlıklı Müslüman, Yüce Allah'ın " ve mallarında muhtaç ve mahrumların hakkı vardır"
  şeklindeki buyruğunu bilmeli ve inanmalıdır. İslam’da her Müslüman hem kendisinden, hem ailesinden,
  hem çevresinden, hem de toplumdan sorumludur. Müslüman kişi, bunlara karşı görevlerini tam
  olarak yerine getirmezse dünyada ve ahirette sorumlu olacaktır.

  Bakara 263.ayet
  Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden gönül kırma gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. ALLAH her bakımdan sınırsız zengindir, halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir).

  Bakara 264.ayet
  Ey iman edenler! ALLAH'a ve ahiret gününe inanmadığı halde insanlara gösteriş olsun diye malını harcayan kimse gibi, sadakalarınızı başa kakmak ve gönül kırmak suretiyle boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan ve maruz kaldığı şiddetli yağmurun kendisini çıplak bıraktığı bir kayanın durumu gibidir. Onlar kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. ALLAH kâfirler topluluğunu hidayete erdirmez.

  Bakara 271.ayet
  sadakaları açıktan verirseniz ne güzel! Fakat onları gizleyerek fakirlere verirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır ve günahlarınızdan bir kısmına da keffaret olur. ALLAH yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.
  Bakara 276.ayet
  ALLAH, faiz malını mahveder, sadakaları ise artırır (bereketlendirir). ALLAH hiçbir günahkâr nankörü sevmez.

  Suyun ateşi söndürdüğü gibi, sadaka da günahları yok eder (Tirmizi)
  Sadaka kibri yok eder. (Tirmizi)

  (Sadaka verenin rızkı artar ve duası kabul olur! (İbni Mace)
  alıntı  Paylaş
  İslam’ın Paylaşma Ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem Hakkında Kısaca Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İslam dini yardımlaşmaya,paylaşıma ve sosyal adalete önem vermektedir.Zekat ve sadakalar bunların delilidir.Allah paylaşmayı ve yoksula yardım etmeyi farz kılmıştır.Bu da zekat yolu ile yapılmaktadır. 3. 3
  Kayıtsız Üye
  süperrrrrrrrrrr 4. 4
  Hilal Y.
  Çok teşekkür ederiz bunun sayesinde 100 alıcam 5. 5
  İslam Dininin Paylaşmaya Verdiği Önem Kısaca
  İslam’ın Paylaşma ve Yardımlaşmaya Verdiği Önem Kısaca Bilgi

  İslamiyet; sevgi, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma dinidir. İnsanların kardeşçe, paylaşma ve yardımlaşmaya önem vererek yaşamalarını ister. Yüce Allah; kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de, iyilik yapmamızı, kötülükten sakınmamızı ve birbirimizle yardımlaşmamızı istemiştir. Günah ve düşmanlıkta ise yardımlaşmamamız gerektiğini vurgulamıştır. Rabbimiz, insanların yardımlaşma ve dayanışma içinde olmaları gerektiğini Bakara Suresi, 215. ayette şöyle buyurmuştur: “De ki: "Harcadığınız her şey, ana-baba, yakınlar, öksüzler, yoksullar ve yolda kalmış kişiler içindir. Allah yapacağınız her hayrı (iyiliği) bilir.” Mâûn Suresinde ise yoksulu yedirmeyenler, yetimi dışlayanlar, yardıma engel olanlar kınanmıştır. Peygamberimiz de bir sözünde: “Yetimin başını okşa, yoksulu doyur.” (Heysem” (Heysemî, Mecmaü’zZevâid, C 8, s. 160.) buyurarak yetim ve yoksula yardımı emretmiştir.

  İnsanlara yardım etmek, insanlarla bir şeyler paylaşmak için ille de zengin olmak gerekmez. Rabbimiz bollukta da darlıkta da başkalarına yardım etmenin gerekliliğini Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur: “Takva sahipleri (sorumluluklarının bilincinde olanlar), bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar (infak ederler), öfkelerini yutarlar ve İnsanları affederler, Allah da güzel davranışta bulunanları sever.” (Al-i İmran Suresi, 134. ayet)

  Peygamberimiz de Müslümanların yardımlaşmada hassasiyet sahibi olmalarını bir sözünde şöyle vurgulamıştır: “Komşusu aç iken, tok yatan bizden değildir.” (Buhari, Edeb, 12.) O, bu sözüyle zor durumda olanlara yardım etmeyen, onların içinde bulunduğu duruma duyarsız kalan kimselerin dini ve insani görevlerini yerine getirmediklerini vurgulamıştır.
islamın paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem,  islamın paylaşmaya ve yardımlaşmaya verdiği önem,  islamin paylasma ve yardimlasmaya verdigi onem,  islamın yardımlaşmaya ve paylaşmaya verdiği önem,  islamın paylasma ve yardımlasmaya verdigi önem,  islam dininin paylaşmaya verdiği önem kısaca,  islam dininin paylaşma ve yardımlaşmaya verdiği önem kısaca