Diğer Kategoriler ve Zekat Fitre Sadaka ve İnfak Forumundan Toplumsal Dayanışma İbadeti Olarak Sadaka Hakkında Kısaca Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Toplumsal Dayanışma İbadeti Olarak Sadaka Hakkında Kısaca

  Reklam
  Bir insanın kendi isteğiyle, yalnızca Allah rızası için yaptığı her türlü yardım ve iyiliğe sadaka denir. sadakada zaman ve miktar sınırlaması yoktur. Ayrıca sadaka verecek kişinin zengin olması da gerekmez.

  Herkesin yararlanacağı cami, okul, yurt, ve hastane gibi hayır kurumları yaptırmak veya bu kurumların yapımına katkıda bulunmak da sadakadır. Bu tür sadakaya “sadakai cariye” denir. Sadakai cariye kesintisiz sevap getiren iyilik anlamına gelir ve sahibine, öldükten sonra bile sevap kazandırmaya devam eder. Peygamberimiz bu konuyla ilgili olarak şöyle buyurmuştur:

  “İnsanlar öldüğü zaman amel defteri kapanır. Ancak sadakai cariye işleyenlerin, topluma yararlı bir eser bırakanların ve kendisine hayır dua eden bir çocuk yetiştirenlerin amel defteri kapanmaz.”

  Sadaka sadece maddi konularla sınırı değildir. İnsanın bilgisini diğer insanlarla paylaşması, onlara güler yüz göstermesi, bir problemini çözmesi, insanlığın yararına bir başarı gerçekleştirmesi gibi yararlı iş ve davranışlar sadaka olarak değerlendirilebilir.

  Hayvanlara iyi davranmak, onlara yiyecek veya su vermek de bir sadaka; onlara kötü davranmak, yuvalarını bozmak, yaşam alanlarını kirleterek yok etmek ise günahtır.

  Sadaka vermek bir gönül işidir. Bu nedenle zorunlu tutulmamıştır. Bununla birlikte, Ramazan ayında zengin olanların fitre vermeleri vacip görülmüş, böylece insanlar hayra teşvik edilmiştir.

  Bakara 263.ayet
  Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden gönül kırma gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. ALLAH her bakımdan sınırsız zengindir, halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir).

  Bakara 264.ayet
  Ey iman edenler! ALLAH'a ve ahiret gününe inanmadığı halde insanlara gösteriş olsun diye malını harcayan kimse gibi, sadakalarınızı başa kakmak ve gönül kırmak suretiyle boşa çıkarmayın. Böylesinin durumu, üzerinde biraz toprak bulunan ve maruz kaldığı şiddetli yağmurun kendisini çıplak bıraktığı bir kayanın durumu gibidir. Onlar kazandıklarından hiçbir şey elde edemezler. ALLAH kâfirler topluluğunu hidayete erdirmez.

  Bakara 271.ayet
  sadakaları açıktan verirseniz ne güzel! Fakat onları gizleyerek fakirlere verirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır ve günahlarınızdan bir kısmına da keffaret olur. ALLAH yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.
  Bakara 276.ayet
  ALLAH, faiz malını mahveder, sadakaları ise artırır (bereketlendirir). ALLAH hiçbir günahkâr nankörü sevmez.

  Suyun ateşi söndürdüğü gibi, sadaka da günahları yok eder (Tirmizi)
  Sadaka kibri yok eder. (Tirmizi)

  (Sadaka verenin rızkı artar ve duası kabul olur! (İbni Mace)
  alıntı.  Paylaş
  Toplumsal Dayanışma İbadeti Olarak Sadaka Hakkında Kısaca Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sadaka vermek demek yoldan geçen bir dilenciye verilen para demek değildir.Sadaka demek ihtiyaç sahibi olanları bulup onlara gizlice yardım etmek ve onları sevindirmek ve Allah rızasını gözetmek demektir.toplumsal dayanışma ibadeti olarak sadaka,  toplumsal dayanışma ibadeti olarak sadaka nedir,  kesintisiz ibadete ne denir,  Hayir kurumu yaptirma ibadeti,  toplumsal dayanisma ibadeti olan sadaka ne kisaca,  toplumsal dayanisma ibadeti olarak dayanisma kisaca özeti