Kıssalar Dini Hikayeler Öyküler ve Yaşadığınız Olağanustu Öyküler Forumundan Bir Baba Çocuğunu Her Yönden Eğitmeli yoksa… Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Bir Baba Çocuğunu Her Yönden Eğitmeli yoksa…

  Reklam
  Arkadaşım anlattı, köylerindeki ibret verici bir öykü’yü dinledim, sizlerle paylaşmak istiyorum. Köyümüzde Harun amcanın sekiz oğlu ve iki kızı var. Harun bey çocuklarını okutur ve bu konuda hiçbir özveriden kaçınmaz. Çarşıdan ev kiralar, köyden yiyecek ve yakacak taşır. Çocuklarının hasta olmaması için didinir, onlara kol kanat gerer. Kolay değil, yedi çocuğu ortaokulda okutmak. Harun amca olmayacak işi başarır.
  Vilayette ortaokulu bitiren çocuklar liseyi bitirmek üzere başka büyük vilayetlere giderler. Harun amca’nın masrafları artmıştır. Hiçbir yerden yardım alamaz. Çocukları hasta olmadan ve sınıfta kalmadan okulu bitirirler, hayata atılırlar. Gençlerden mühendis, subay, öğretmen ve sanatkâr olanlar vardır. Bir baba için mevcut tablo gurur vericidir. Herkes onu köyde imrenerek ve kıskanarak takip etmektedir. Artık herkes görev beklemektedir. Devlet onlara görev verir, maaş almaya başlarlar. İyi evlilikler yaparlar. Hepsinin eşi şehirlidir ve memurdur. Baba Harun bey ve eşi, çocuklarının yanına giderler. Haklı olarak ilgi ve şefkat beklemektedirler. Beklediklerini bulabilirler mi? Sorun da burada düğümleniyor.
  Baba sevinç içinde eşi ile İzmir’e gelir. Oğlu mühendis, gelin hanım ise hekimdir. O sıralar Amerikalılar Ay’a ve Güneş’e uzay araçları göndermektedir. Ay’a iniş gerçekleşmiştir ve televizyondan seyredilmektedir. Bu sırada evdeki konuklar bilim ve uzay konusunda sohbet etmektedirler. Baba Harun bey konuya kulak misafiri olur. Söze karışır ve “Uzaya gitmek günahtır, Allah buna izin vermez” der. Konuklar şaşkın şaşkın bakarlar ve Harun beyi göz ucu ile süzerler. Söz sırası oğlu İhsan’a gelmiştir. Kendisinden açıklama beklenmektedir. Konuklarının yanında mahcup olmuştur ve utanmıştır. Babasını göstererek “Bu köylü kılıklı bunak, benim köyümdendir. Köyde bana hizmet eder, marabalık yapar” der.
  Bu sözleri duyan Harun amca, çok kötü olur. Başı döner, kan basıncı yükselir ve olduğu yere yığılır kalır. Yıkılmıştır, emeklerinin boşa gittiğini görür. Kahreder, ama iş işten geçmiştir. Ağlar, dövünür, olayı herkese anlatır. Olaydan o kadar etkilenir ki, bir süre sonra da kahrından ölür.
  Ölmeden önce şu nasihatte bulunur:
  “Anneni-babanı sakın hakir görme.”
  Sonuç: Çocuklarının sadece maddi bakım ve mesleki eğitimlerini düşünüp onları değerlerimize bağlı ve saygılı şekilde yetiştirmeyen anne babaların; çocuklarından saygısızlık ve haksızlık görmeleri kaçınılmaz bir sondur.
  Alıntı: İbretli hayatlar-Yaşanmış Öyküler- S:31
  Prof. Dr. İbrahim Balcıoğlu
  Derleyen: Selahaddin Vatanse  Paylaş
  Bir Baba Çocuğunu Her Yönden Eğitmeli yoksa… Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Rabbin, Ondan başkasına kulluk etmememizi ve anne-babaya iyilikle davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara: “Öf” bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle.”(İsra Suresi,23) Seven 'O'sevdiren 'O' Hatırlatan 'O' özleyince dua ettiren 'O' sevgi ne güzel!Kim bilir sevmeyi Yaradan ne kadar güzel! Sevmeyi Yaradanın Sevgisinden nasiplenmek duasıyla.gözlerim doldu..göz yaşlarım kalbimle bir olup pınarlarından taşıverdi yine.anlamlarınız anlamlandırdıklarınız ve kelimeler bir olup kalblere incelikle dokundu yine.Allah'a Hamd Olsun ve size..TEŞEKKÜRLER..ANLAYABİLEMEK ANLAŞABİLEMEK ANLAŞILABİLMEK SEVGİ ve DUA İLE
 3. 3
  Çok dokunaklı çok üzücü bir olay böyle olaylar yokmu çevremizde anasını babasını hakir görenler ALLAHIM anasını babasını seven sayan koruyan evlatlar yetiştirmek nasip etsin bizlere amin sağolasınız RABBİM razı olsun