Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Vitaminler Forumundan Vitamin hapları, vitamin ilaçları kullanımı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Vitamin hapları, vitamin ilaçları kullanımı

  Reklam
  Vitamin hapları uzun süre kullanılabilir mi? İlaç mıdır?

  Özellikle Avrupa Gıda Konseyi tarafından kabul edilen RDA değerlerine (önerilen günlük alım miktarı) uygun vitamin ve mineral haplarını sağlığınızı korumak için alabilirsiniz. Ancak hapların A ve D vitamin içeriğinin çok yüksek olmamasına dikkat edilmelidir.

  A vitamini 5000 ünite, D vitamini 2000 ünite düzeyinin üstünde ve sürekli kullanımı zararlı olabilir.

  Vitamin hapları eğer bu RDA değerlerinin çok üzerinde ise artık takviye amacıyla değil, ilaç olarak kullanılıyor demektir. Bu gibi ilaçlar için kullanım süreleri hekim tarafından bildirilir veya ilacın prospektüsünde yer alır.

  Vitamin mineral içeren destek için satılan haplar ilaç mahiyetinde değildir ve bu yüzden pek çok Avrupa ülkesinde ve Amerika Birleşik Devletleri Kanada gibi ülkelerde reçetesiz olarak satılmaktadır.  Paylaş
  Vitamin hapları, vitamin ilaçları kullanımı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Vitamin hapları çok uzun süre kullanıldığı takdirde ilk başta böbreklere zarar vermektedir.Bu nedenle doktor tavsiyesi ile kullanmak gerekir.Belli bir miktar kullandıktan sonra bırakmak ve doğal yollar ile almak gerekir.