Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Vitaminler Forumundan Vitaminler-Potasyum Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Vitaminler-Potasyum

  Reklam
  Potasyum

  Potasyum, potasyum eksikliği, potasyum nelerde var?
  Yararları : Kasların çalışması, sinir uyarımı, vücudun su dengesinin sağlanması. Potasyum beslenmede çok önemlidir. Hücrelerde asıl pozitif katyondur. Bu yüzden potasyum, vucuttaki sıvı ve elektrolit dengesini sağlar. Ve de kas kasılması ve sinir akımı gönderimi bakımından gereklidir.
  Eksikliği : Kramplar, kaslarda yorgunluk. Vucut sıvısında potasyum eksik olursa ishal ve kusma oluşur, ölüme kadar gidebilir. Potasyum eksikliğinde, kaslarda güçsüzlük, kalp atışında anormallik, dolaşım bozukluğu, reflekslerde yavaşlamalar, hatta nefes almada güçlük, halsizlik görülen belirtilerdir. Yetişkin bir insan günde 4,000 mg potasyum almalıdır. Dengeli beslenen kişilerde potasyum eksikliği görülmez.


  Potasyum nelerde var; ET, süt, sebze, meyveler ve işlem görmemiş huhubatta bulunur. Lahana, brokoli, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, zeytin, balık, portakal suyu, patates, muz, hurma, incir, avokado, kayısı, badem, fındık ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur. Ayrıca yüksek potasyum içeren besinler ile beslenen kişilerde hipertansiyon riski düşmektedir.


  Paylaş
  Vitaminler-Potasyum Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Potasyum ihtiyacını günlük besinlerden karşılamaktayız.Fakat potasyum yönünden zengin olan besinleri tercih etmek bazı hastalıkların oluşmasını engellemektedir.Özellikle fındık ve balık gibi besinlerde bol miktarda potasyum bulunmaktadır.