Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Vitaminler Forumundan b vitaminin faydaları nelerdir- b vitamini ne işe yarar - b vitamini Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  b vitaminin faydaları nelerdir- b vitamini ne işe yarar - b vitamini

  Reklam
  B Vitamini Neye İyi Gelir  • B1 Vitamini (Tiamin): Şekerin enerjiye dönüşmesine yardımcıdır. Sinir sisteminin çalışması, alyuvarların oluşması ve iskelet kasının korunmasında rol alır.

  • B2 Vitamini (Riboflavin): Büyüme ve dokuların yenilenmesinde, B6 vitamininin aktif formuna çevrilmesinde ve enerji metabolizmasında rol alır.

  • Niasin: Protein ve yağın vücutta yapımı ve kullanımında, karbonhidratlardan enerji sağlanmasında, DNA oluşumunda ve kolesterolünün düşürülmesinde yardımcıdır. Deri, sinir ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasında etkilidir.

  • B6 Vitamini: Protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmasındaki enzimlerin çalışmasında gereklidir. Güçlü bağışıklık sistemi, kanda alyuvar yapımı, protein ve nükleik asit sentezi için gereklidir.

  • B12 Vitamini: Kan ve sinir sisteminin yapısı, DNA ve RNA oluşumu için gereklidir. Kanser, kalp ve sinir hastalıklarından korumada görev alır.
  • Folik Asit: Vücudun tüm biyolojik olaylarında yer alır. DNA ve alyuvar oluşumu, aminoasit metabolizması, hücre büyüme ve yenilenmesi için zorunludur. B
  Suda eriyebilen vitanminlerden bir tanesi olarak görülen B2 Vitamini vücutta kan üretimi ile beynin işleyişi hakkında önemli bir rol üstlenmektedir. Bilimsel olarak B12 Vitamini önem sırası açısından vitaminler sıralandığında ilk 8 faydalı vitaminin içerisinde bulunmaktadır.


  Paylaş
  b vitaminin faydaları nelerdir- b vitamini ne işe yarar - b vitamini Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  B vitamin gurubu kendi aralarında değişik sınıflara ayrılmıştır.Fakat bu vitaminlerin en önemli özellikleri arasında beyin ve hafıza güçlendirici etkisi,zeka,ve sinir sitemi üzerindeki olumlu etkileri vardır.