Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Vitaminler Forumundan Vitaminler - C Vitamini Nelerde Bulunur - C Vitamini İçeren Yiyecekler Hangileridir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Vitaminler - C Vitamini Nelerde Bulunur - C Vitamini İçeren Yiyecekler Hangileridir?

  Reklam
  C Vitamini Nelerde Bulunur - C Vitamini İçeren Yiyecekler Hangileridir?

  C vitamini en çok taze meyve ve sebzelerde bulunur. Kuşburnu, misket limonu, frenk üzümü, portakal, greyfurt, yeşil biber c vitamini kaynakları arasında olan besinlerdir. Domates, karnabahar, ıspanak, patates gibi besinler de içinde C vitamini bulunan besinler arasındadır.
  Günlük C Vitamini İhtiyacı

  C vitamini kullanımı : Önerilen C vitamini miktarı konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Bu vitamin için RDA (Önerilen Günlük Doz) 60mg’dır fakat bilhassa belirli bir sağlık durumu riski ile karşı karşıyaysanız birçok sağlık uzmanı 500 mg lık dozlar önerir. Şayet genel sağlığınızı bir multi vitamin veya besin takviyesi ürünü ile iyileştirmek istiyorsanız, formülde 40 ila 60 mg askorbik asit makul miktar olmalıdır.
  C Vitamini Fazlalığı: Bulantı kusma ve ishale neden olur. Fazla c vitamini alımı böbrektaşı riskini artırabileceği belirtilmektedir.
  C Vitamini Eksikliği: C vitamini eksikliğinde skorbüt denilen hastalık ortaya çıkar. Dişeti kanamaları ve çürümeler görülür. Enfeksiyonlara karşı direnç zayıflar.


  Paylaş
  Vitaminler - C Vitamini Nelerde Bulunur - C Vitamini İçeren Yiyecekler Hangileridir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Portakal,mandalina ,greyfurt gibi meyvelerde bol olmakla beraber aynı zamanda biber ve soğanda da bulunmaktadır.Yani gün içinde gerekli c vitapminini rahatlıkla almaktayız.