Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Vitaminler Forumundan Vitaminler - A vitamini fazlası akciğer kanseri yapabilir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Vitaminler - A vitamini fazlası akciğer kanseri yapabilir

  Reklam
  A vitamini fazlası akciğer kanseri yapabilir

  Doç. Dr. Öz, balık yağı, tereyağı, yumurta, süt, peynir, kırmızı et ve karaciğer ile karoten olarak havuç, yapraklı sebze, domates, taze kayısı, muz ve sarı patateste bulunan A vitaminin görme, hücre gelişimi ve sağlığı, immun sistemin sağlıklı işlemesi, kemiklerin güçlenmesinde rol oynadığını söyledi.

  A vitaminin eksikliğinde, “Enfeksiyon riskinde artış, gece körlüğü, xeroftalmi, keratinizasyon oluştuğunu” anlatan Öz, fazlalığında ise “Bulanık görme, karaciğer bozuklukları, kemik gücünde azalma, doğum defektleri, akciğer kanseri riskinde artma, hiperkarotenemi” görülebildiğini bildirdi.

  E vitaminin antioksidan olduğunu, hücre içeriğini sağladığını ve kalp hastalığı riskini azalttığını kaydeden Öz, tereyağı, margarin, sıvı yağlar, tavuk, yumurta, kırmızı et, fasulye, tahıl ve sebze-meyvede bulunan E vitamininin eksikliği ve fazlalığının nadir görüldüğünü söyledi.

  alıntı


  Paylaş
  Vitaminler - A vitamini fazlası akciğer kanseri yapabilir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Her şeyde olduğu gibi a vitamin fazlası da insanlara zarar vermektedir.Bu nedenle ölçülü olmak gerekir.Özellikle karaciğere zarar vermekte ve depolanan vitaminleri atmakta zorlanmaktadır.