İslamda Namaz ve Vacip / Sünnet / Nafile Namazlar Forumundan Oturarak Namaz KıLmak(ResimLi Anlatım) Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Oturarak Namaz KıLmak(ResimLi Anlatım)

  Reklam
  Sual: Dizlerini bükemeyen hasta, yere de oturamıyorsa sandalyede, koltukta veya yatakta nasıl namaz kılar?
  CEVAP

  Dizlerini bükemeyen hasta, yere oturarak veya yatağının içinde, ayaklarını kıbleye karşı uzatarak ima ile kılabilir. Rüku için az başını eğer, secde için biraz daha fazla eğer. Koltuğa, sandalyeye oturursa ayaklarını sehpaya veya başka bir koltuğa koyarak kılabilir. Bunları da yapamayan hasta yatarak ima ile kılar.

  Tekerlekli sandalyesinde oturan felçli, ayaklarını önündeki sehpaya koyacak birisi olmazsa, ayaklarını sarkıtarak da kılar. Ayaklarını sehpaya koyabileninki caiz olmaz. Dizlerini bükebilen hasta da, kıbleye doğru uzatmaz. Kolayına geldiği gibi oturur. Mesela, namazda oturur gibi oturur, bu rahatsız ederse bağdaş kurar.

  Yere, sandalyeye veya koltuğa oturup nasıl namaz kılınacağı aşağıdaki resimlerde gösterilmiştir.
  Yere oturabilen, fakat dizlerini bükemeyen hasta, şu şekilde oturup namazını kılar:
  Yere oturunca kalkamayan, dizlerini de bükemeyen hasta, aşağıdaki şekilde sandalyeye oturup namazını kılar:  Yere oturunca kalkamayan, dizlerini de bükemeyen hasta, aşağıdaki şekilde koltukta oturup namazını kılar:  Yere oturunca kalkamayan, dizlerini bükemeyen hasta, aşağıdaki şekilde yatakta veya çekyatta oturup namazını kılar:

  Paylaş
  Oturarak Namaz KıLmak(ResimLi Anlatım) Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ayakta duramayacak kadar hasta olan kişilerin namaz kılmama gibi bir tercihleri olmadığı için onlara kolaylık olsun diye namazı oturarak kılmalarına izin verilmiştir.hamilelikte namaz nasıl kılınır resimli,  hamilelikte oturarak namaz kılma resimli,  hamilelikte namaz nasıl kılınır video,  hamileyken nasıl namaz kılınır resimli,  oturarak namaz kılmak resimli,  kadınlar oturarak nasıl namaz kılar ,  hamilelikte oturarak namaz nasıl kılınır resimli