İslamda Namaz ve Vacip / Sünnet / Nafile Namazlar Forumundan Hüsuf Namazı ( Ay Tutulması Namazı ) nasıl kılınır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hüsuf Namazı ( Ay Tutulması Namazı ) nasıl kılınır?

  Reklam

  Ay tutulduğu zaman, Müslümanların gizli ve aşikâr okuyuşla iki veya dört rekat namaz kılmaları güzel görülmüştür.


  Şiddetli rüzgâr, fazla karanlık, geceleyin fazla aydınlık, yer sarsıntıları ve taşkın hastalıklar gibi korkunç olaylar karşısında da güneş ve ay tutulması namazları gibi bir namaz kılınması güzel görülmüştür.

  Bu gibi arızalar ve olaylar, hep Allah Tealâ'nın azamet ve kudretine, hikmetli işlerine delâlet eden birer nişandır.

  "Biz o âyetleri (mucizeleri) ancak korkutmak için göndeririz." (İsra: 59) âyet-i kerimesinin beyanı üzere, bu gibi alâmetler insanları korkutmak, onları günahlardan kurtarıp ibadet ve tevbeye yöneltmek için zaman zaman meydana gelen kudret alâmetleridir. Bunları gören sağduyulu bir kimsenin ruhunda bir korku ve bir heyecan belirir. Gözlerinin önünde Yüce Allah'ın celâl ve azameti canlanmaya başlar. Artık o kimse, büyük yaratıcımızın bu âlemi ne kadar muntazam ve mükemmel bir şekilde yaratmış olduğunu anlar. Daima o büyük yaratıcının korumasına muhtaç olduğunu kavrar. Bu anlayışla, ezelden beri var olan yaratıcısına döner. O'na saygı için namaz kılar, onun koruma ve yardımına kavuşmak için dua eder. Böylece gafletten uyanır. Anlayışlı bir ruha sahib olmak için çalışmış olur.

  Güneş ve ayın tutulmasının ne gibi muntazam kanunlar dairesinde meydana geldiği bilinmektedir. Düşünen bir insan için, bu kanunları, böyle belirli ve mükemmel bir şekilde meydana getiren Yüce Yaratıcıyı anlamak en yüksek bir görevdir.

  Güneş ve ay tutulması ile, aydınlık nimeti karanlığa dönüyor. İki parlak kürenin görüntüsünü yoğun bir gölge kaplıyor. Bu durum devam edecek olsa, hayatımızda kim bilir ne acı değişiklikler meydana gelir. Halbuki her şeyi bilen, hikmet sahibi olan âlemlerin yaratıcısının koyduğu tabiat kanunları buna engel oluyor. Bu korkunç üzüntü verici durum az sonra kalkıyor. O iki kudret kaynağı, yine olanca parlaklığı ile aydınlık ve nurlarını etrafa saçıp durmaya başlıyor. Artık bundan dolayı Kerim ve Rahim olan yaratıcımıza binlerce, yüz binlerce şükretsek, yine kulluk görevimizi yerine getirmiş olamayız.

  Hiç kimsenin doğmasından veya ölmesinden dolayı ay ile güneşin tutulmayacağını Peygamber Efendimiz beyan buyurmuşlardır. Şöyle ki: Peygamber Efendimizin muhterem çocuğu İbrahim, bir buçuk yaşında iken hicretin onuncu yılında vefat etmişti. Onun ölümü gününde güneş tutulmuştu. İnsanlar bu masum yavrunun ölümünden dolayı güneşin tutulduğunu sanmışlardı. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz:

  "Güneş ile ay bir kimsenin ne ölümünden, ne de hayata kavuşmasından dolayı asla tutulmaılar. Bunların tutulduğunu gördüğünüz zaman namaz kılın; Yüce Allah'a dua edin."

  Diğer bir hadis-i şerifde de: "Bunlar Yüce Allah'ın alâmetlerinden iki nişandır". diye buyurulmuştur.

  HÜSUF NAMAZI NASIL KILINIR?

  Hanefî imamlarına göre, iki rekattır, yalnız başına kılınır. Ce­maatle kılınmasına gerek yoktur. Bu namaz da diğer sünnet namazlar gibi kılınır. Namazdan sonra ay açılıncaya kadar dua ya­pılır. Ayrıca namaz esnasında okunacak dua ve sureler kişinin tercihine göredir. Bir sınırlama yoktur.

  alıntı


  Paylaş
  Hüsuf Namazı ( Ay Tutulması Namazı ) nasıl kılınır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Güneş ve ayın tutulması insana korku verebilir. bu durumda sadece Allah'a sığınarak namaz kılmak ve dua etmek gerekmektedir. Ayrıca tutulmaya ölüm veya yaşam gibi sebeplerden olduğunu düşünmek doğru olmadığını peygamberimiz belirtmiştir.husuf namazı,  husuf namazı nasıl kılınır,  husuf namazı nedir,  husuf namazi,  husuf namazi nedir,  Husüf namazı nedir,  husuf namazi nasil kilinir