İslamda Namaz ve Vacip / Sünnet / Nafile Namazlar Forumundan Tesbih Namazı Nasıl Kılınır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tesbih Namazı Nasıl Kılınır

  Reklam
  TESBİH NAMAZI
  Tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendup bir namazdır. Peygamberimiz amcası Abbas'a "Bak amca sana on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar" diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş, Abbas bunu her gün yapamayız deyince Peygamberimiz, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, “Tatavvu'”, 14, “Salât”, 303; Tirmizî, “Salât”, 350, “Vitr”, 19).

  Tesbih namazı dört rek‘at olup şöyle kılınır: Allah rızâsı için namaz kılmaya niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke'den sonra 15 kere Sübhânellâhi ve'l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha tesbih edilir yani 'Sübhânellâhi ve'l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber' denilir. Bu tesbih, rükûa varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rek‘atta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rek‘ata kalkılınca yine 15 kere tesbih okunur, ardından geri kalan kısım aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rek‘at tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur. Aslolan herkesin bu namazı tek başına kılmasıdır.

  Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde bu tesbih yapılmaz.


  Kaynak: Diyanet işleri başkanlığı  Paylaş
  Tesbih Namazı Nasıl Kılınır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Rabb'im razı olsun.Emeklerinizn mükafatını hayırlısıyla versin. 3. 3
  Sübhânellâhi ve'l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber vela havleyi eklemeyecekmiyiz sonuna


  ----------------------

  birde ikinci secdeyi yapıp ayağa kalkacağız demi ordada okicakmıyız tesbihi.ve ikinci rekatın sonunda ettehiyatüyü okumadan tesbihi okicakmiyız yoksa ettehiyatüyü okuyacagız direk ayağamı kalkıcaz biraz daha açık yazabilirmisiniz. 4. 4
  vela havleyi eklemeyecekmiyiz sonuna
  sonunda ekleniyor şöyle
  diyelimki ayakta kıyamda Subhanallahu kısmı
  belirli bir miktar okunduktan sonra vela havle bölümünü
  ekleyip rükuya gidilir,normal ruku tesbihinden sonra
  yine 10 yada 15 kez Subhanallah bölümü sonunda
  Vela havle bölümü okunarak rükudan kalkılır.


  birde ikinci secdeyi yapıp ayağa kalkacağız demi
  evet ayağa kalkılır,dördüncü rekatta iseniz tahiyyat okunarak
  selam verilir

  ikinci rekatın sonunda ettehiyatüyü okumadan tesbihi okicakmiyız
  tahiyyat duaları ve peşinden Subhanallahu tesbihleri okunurtesbih namazı nasıl kılınır diyanet,  kadınlar tesbih namazını nasıl kılar,  diyanet işleri başkanlığı-tesbih namazı nasıl kılınır,  tesbih namazı diyanet,  tesbih namazi nasil kilinir kadin,  nafile namazı nasıl kılınır diyanet,  tesbih namazı nasıl kılınır