Çocuk Büyütürken ve Tuvalet Alışkanlığı ve Eğitimi Forumundan Sık sık yatak ıslatma Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Sık sık yatak ıslatma

  Reklam
  Sık sık yatak ıslatma

  Çocukların neredeyse yarısı üç yaşında hala yataklarını ıslatırlar. Pek çok çocuk gelişimi uzmanı 6 yaş dönemine kadar yatak ıslatmayı normal bulurlar ki çocukların sadece % 12 si bu dönemde hala yataklarını ıslatırlar. Yatak ıslatma konusunda güçlü bir aile geçmişi etkisi vardır. Ebeveynlerin ikisindede çocuklukta yatak ıslatma geçmişi varsa %77 ihtimalle çocukta aynı şeyi yapacaktır. Ebeveynlerin biri çocuklukta yatak ıslatma geçmişi varsa %43 ihtimalle, ikisindede böyle bir durum yoksa % 15 ihtimalle yatak ıslatma problemi görülecektir.

  Nasıl ilerliyor olursanız olun, çocuğunuza baskı uygulamaktan kaçının ve onu cezalandırmayın. O kötü değil. Çocuğunuz bütün gece altını ıslatmadan uyusa veya tuvaleti kullanmak için uyansa bile, bütün gece kuru kalmak her çocuğun zaman içinde başarması gereken gelişimsel bir beceridir.

  Çocuğunuzun yatak ıslatmaktan vazgeçmesini beklerken; şiltesinin iyi bir koruyucu örtü ile uygun şekilde korunduğundan emin olun, alıştırma giysileri gibi emici giysiler giymesi için cesaretlendirin ve yatağının ıslak olduğunu hissettiği anda kalkması için teşvik edin.

  Tipik olarak, gecede bir defadan fazla yatağını ıslatan çocuklar, bir süre sonra daha az ıslatmaya başlayacaktır. Daha sonra her hafta ileri geri dalgalanmalarla daha az gece ıslak olmaya başlayacak ve sonunda yatak ıslatmadan tamamen vazgeçecektir. Fakat tüm bu süreç bir kaç yıl alabilir.

  akillibebek


  Paylaş
  Sık sık yatak ıslatma Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocuklar yatak ıslatıyorsa yağ sağlık sorunları vardır yada psikolojik nedenlerden dolayı yataklarını ıslatabilirler. Bu durumu öğrenmek için bir doktora başvurulması gerekmektedir.