Resimler Bölümü ve Türkiyeden il Resimleri Forumundan Mersin-cennet-cehennem-magarasi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mersin-cennet-cehennem-magarasi

  Reklam
  Mersin Cennet Cehennem Mağarası

  Cennet Çöküğü:
  Bir yeraltı deresinin yolaçtığı kimyasal erozyonla tavanın çökmesi sonucu meydana gelmiş büyük bir çukurdur. Elips biçimindeki ağız kısmı çapları 250 m ve 110 m olup derinliği 70 metredir. Çökük tabanının güney ucunda 200 m uzunluğunda ve en derin noktası 135 m olan büyük bir mağara girişi ve bu mağaranın ağzında küçük bir kilise vardır.

  Kilisenin giriş kapısı üzerindeki 4 satırlık kitabede, bu kilisenin V.yy'da Paulus adında dindar bir kişi tarafından Meryem Ana'ya ithafen yaptırılmış olduğu yazılmaktadır.

  Cennet çöküğünün içine her biri oldukça geniş 452 basamaklı taş bir merdivenle inilir. Kiliseye 300. basamakta varılır. Kiliseden sonraki mağaranın bitim noktasında mitolojik bir yeraltı deresinin sesi duyulur.


  Cehennem Çukuru:
  Cennet çöküğünün 75 m kuzeyindeki Cehennem çukuru da Cennet çöküğü gibi oluşmuştur. Ağız çember çapları 50 m ve 75 m, derinliği 128 metredir. Kenarları içbükey olduğu için içerisine inmek mümkün olmamaktadır.

  Mitolojiye göre Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon'u buradaki bir kavgada yendikten sonra, onu Etna Yanardağı'nın altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem çukurunda hapsetmiştir.


  Paylaş
  Mersin-cennet-cehennem-magarasi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Rabbim çok büyüksün neler yaratıyorsun,ilk defa görüyorum bende,açıkcası biraz ürktüm.ve tesadüf mersine gitmeyi çok istiyorum,eşimle konuşuyoruzda gerçekten gezecek görecek çok mekan var.allahm inşallah nasip eder.sihem kardeşim göremeyenler için böyle,mekanları paylaştığınız için içten teşekkürler. 3. 3
  Mersinden görüntülercennet cehennem mağarası,  mersin cennet cehennem,  mersin cennet cehennem mağarası,  CENNET CEHENNEM mersin,  mersin cehennem çukuru,  cehennem mağarası,  cennet cehennem obrukları