Resimler Bölümü ve Türkiyeden il Resimleri Forumundan Iğdır Resimleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Iğdır Resimleri

  Reklam
  Iğdır Resimleri

  Iğdır, Iğdır ilinin merkezi olan şehirdir. Türkiye'nin en doğusundadır. 27 Mayıs, 1992 tarihinde Kars' tan ayrılarak Türkiye'nin 76. ili olmuştur. 4 ilçe, 8 belediye ve 157 köyden oluşur. Merkez nüfusu 2000 sayımları itibari ile yaklaşık 60.000'dir.
  Önemli bir kültür kavşağında bulunan il Ermenistan, Azerbaycan ve İran'a sınırdır. İlin kuzey kesiminde yer alan Iğdır Ovası (eski adı Sürmeli Çukuru) ve doğu kesiminde bir çizgi halinde uzanan Dil Ovası ile 770 km² 'lik bir alanı kaplar.
  Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı'nın (5137 m.) yüz ölçümünün 3'te 1'i bu ilin merkezine bağlı olan Suveren Köyü'nün sınırları dâhilindedir. Ayrıca Ağrı Dağı ilin her köşesinden rahatlıkla görülebilmektedir.
  Türkiye'nin doğusunda Ermenistan ile sınırı belirleyen Aras Nehri, Arpaçay ile birleştikten sonra Iğdır sınırları boyunca akar. Bu nehir Iğdırlıların bir nevi hayat damarıdır.  Paylaş
  Iğdır Resimleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Türkiye'nin en doğusunda bulunan Iğdır şehri, Ermenistan, Azerbaycan ve İran'a sınır bir şehirdir. Büyüklüğü ile bilinen ağrı dağı Iğdır ilimizde yer almaktadır.ığdır sınırları,  ığdır suveren karakolu,  türkiyenin en yüksek yeri