Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Tüp Bebek Forumundan Tüp bebek tedavisi kısaca nedir ? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tüp bebek tedavisi kısaca nedir ?

  Reklam
  Tüp bebek tedavisi uygulanacak hastalara kadın yaşı,yumurtalık rezervi ,kan hormon değerleri ve boy/kilo oranına göre uygun bir tedavi protokolü belirlenmektedir.

  Uzun tedavi protokolünde önce yumurtalıkları baskılayıcı hormonlar burun spreyi veya cilt altı iğnesi şeklinde yaklaşık 10-12 gün süre ile uygulanır.Hastanın adet görmesi ile birlikte tedavinin ikinci bölümüne geçilir ve ortalama 8-10 gün süreyle yumurta gelişimini sağlayacak hormon tedavisi uygulanır.

  Kısa tedavi protokollerinde ise yumurta gelişimini sağlayacak ilaçlara adetin 2. veya 3. gününden itibaren başlanmakta,yumurtalığın kendi salgıladığı hormonları kontrol etmeye yönelik baskılayıcı ilaçlar ise tedavinin ileri günlerinde eklenmektedir.

  Hastalar kan hormon düzeyleri ve vajinal ultrasonografi ile izlenerek foliküller uygun büyüklüğe ulaştığında insan koryonik gonadotropini yani halk arasında bilinen adıyla yumurta çatlatma iğnesi verilirve 33-36 saat sonra da yumurta toplama işlemi yapılır.Bu işlem hastaların ağrı duymaması için anestezi altında yapılmakta ve ortalama olarak 10-15 dakika sürmektedir.

  Yumurta toplanmasından sonra 2-6 gün içinde seçilecek embriyolar rahim ağzı geçilerek ince bir kateter yardımı ile rahim içine transfer edilecektir.Embriyo transferi ağrısız bir işlem olup ultrasonografi eşliğinde uygulandığı için hastalarımız tarafından da izlenebilmektedir. Embriyo transferini takiben yaklaşık olarak 30-45 dakika yatak istirahati sonrası hastalarımız evlerine gönderilmektedir.
  __________________


  Paylaş
  Tüp bebek tedavisi kısaca nedir ? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kısaca tüp bebek tedavisi, normal şartlarda bebeği olamayan çiftlerin yumurtaların uyarılması ve labaratuvar ortamında yumurtaların çıkartılarak döllenmesi ile gerçekleşen tedavi yöntemidir.