Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Tüp Bebek Forumundan Tüp Bebek Merkezlerine Dikkat! Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tüp Bebek Merkezlerine Dikkat!

  Reklam
  Tüp Bebek Merkezlerine Dikkat!


  Türkiye’de bazı tüp bebek merkezleri para uğruna insanların umutlarıyla oynuyor Evlat hasretiyle yanan insanlar yüzde 100 başarı vaadiyle aldatılıyor. Tüp bebek sektöründe olan bitenleri Prof. Seroğlu anlattı.

  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı Başkanı Prof Dr Hasan Serdaroğlu ağır konuştu

  Serdaroğlu, bazı tüp bebek merkezlerini, kendilerini tanıtmak ve daha çok hasta çekmek için bebek sahibi olmada henüz araştırma aşamasında olan teknikleri yüzde 100 başarı abidesi gibi göstermekle suçladı

  Oldukça sert ifadeler kullanan Hasan Serdaroğlu, "Ümitsiz hastalara duygu sömürüsü yapılıyor... Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin duygularıyla oynanıyor. Yakın geçmişte bir üreme merkezi, ellerinde bulunan yapışkanın en iyi spermleri seçtiğini ve bunların yumurtaya yerleştirilmesiyle çiftlerin çocuk sahibi olduğunu açıkladı.

  40 YAŞIN ÜSTÜNDE TÜP BEBEK ÇOK ZOR

  Yine bir başka merkez kaliteli spermleri seçerek kesin hamilelik vaat eden "Sperm mıknatısı" yöntemini tanıttı. Bunların hepsi Amerika'da Avrupa'da henüz deneme aşamasında olan çalışmalardır. Meslek ahlâkına sığmaz" dedi.

  Yardımcı üreme tekniklerindeki başarının kadın veya erkekteki bozukluğun derecesi ve hastanın yaşı ile doğrudan ilişkili olduğunu belirten Serdaroğlu, "Dünyanın hiçbir yerinde tüp bebek ve mikroenjeksiyonda yüzde 100'lük bir başarı vaat edilemiyor. Kadında bulunabilecek kistlerin derecesi, kadının yaşı tüp bebek tedavisinde önemli bir etken" diye konuştu. Serdaroğlu, erken dönem kistlerde yüzde 30-40 başarı sağlanırken, ilerlemişlerde bu oranın çok düştüğünü belirtti.

  TÜP BEBEKTE BAŞARI ORANI YÜZDE 30

  Prof. Dr. Serdaroğlu "Yine 40 yaşın üstündekilerin bebek sahibi olma ihtimâli çok düşük. Kamuoyuna medya aracılığıyla tanıtılan bu yöntemlerle çocuk sahibi olmayı hayal eden çift başarılı olamayınca depresyona girebiliyorlar" dedi.

  Serdaroğlu, Türkiye'deki bir kısım merkezlerin hamile kalma oranını başarı gibi gösterdiklerine de dikkat çekerek, "Çiftler tüp bebek merkezlerine evlerine bir bebek getirmek için gidiyorlar.

  20 bin YTL harcayan var

  Tüp Bebek ile çocuk sahibi olabilmek için gerekli olan ilk tedavinin tutarı yaklaşık 5 bin YTL. Bu işin ilk aşaması. Ancak iş bununla bitmiyor. Eğer anne bu yolla bebek sahibi olabilecekse uzun bir tedavi ve kontrol dönemi başlıyor. Bu dönemde harcanan para ortalama 20 bin YTL'ye kadar ulaşabiliyor. Bu rakam tıp merkezlerine göre değişebiliyor. Ancak çocuk sahibi olma hasretiyle tutuşan çiftler bu parayı gözden çıkarmada hiçbir tereddütte bulunmuyor. Pastanın büyüklüğü yeni bir sektör ortaya çıkardı.

  Anne nasıl olunur?

  Kadından alınan yumurtalarla erkekten alınan spermlerin laboratuvar ortamında birleştirilmesiyle elde edilen embriyoların, kadın rahmine yerleştirilmesinden oluşan işleme "Tüp bebek" adı veriliyor. Erkekten kaynaklanan kısırlık durumunda, alınan spermlerden laboratuvar ortamında kaliteli olanları seçilerek, mikroskop altında doğrudan kadının yumurtalıklarına naklediliyor. Bu işleme de "Mikroenfeksiyon" deniyor. Yapılan tedavide hamile kalmak mümkün olsa bile, bu bebeğin doğacağı anlamına gelmiyor. Hamile kalanlar arasında çocuk sahibi olanların oranı yüzde 20 düşüyor. Eve götürülen çocuk yüzde 30 civarında. Türkiye tüp bebek tedavilerinde dünyanın en gelişmiş ülkelerine yakın bir düzeyde.

  Başarılı olmayan yöntemler dayatılıyor

  Uzman Doktor Aret Kamar de tüp bebek konusunda bazı çevrelerin abartılı davrandığını söyledi. İstanbul Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Aret Kamar, şöyle konuştu:

  "Türkiye'de tüp bebek tedavisindeki başarı oranı 40 yaş üzerindeki hastalarda en fazla yüzde 10, 30-40 yaş arası en fazla yüzde 30, daha genç yaştaki çiftlerde ise en fazla yüzde 50'dir. Ancak bazı merkezler bu oranları her yaş için yüzde 70'in üzerinde gösteriyor. Bu rakamlar doğru değil."

  MÜŞTERİ ÇEKMEK İÇİN

  Dr. Kamar, bazı merkezler tarafından büyük başarı sağladığı iddia edilen sperm mıknatısı, yapay rahim ve yapıştırıcı gibi yöntemlerin de gebeliğe ek bir getirisinin bulunmadığını söyledi. "Bunlar bazı merkezler tarafından müşteri çekmek için bir furya gibi tanıtılıyor. Ancak, uygulanan tüp bebek yöntemlerinden bir farkı yok. Zaten merkezler de bir süre sonra genelde bu uygulamalarından vazgeçiyor. Sonuçta olan, bu işe umut bağlamış insanlara oluyor" dedi.

  (Bugün)


  Paylaş
  Tüp Bebek Merkezlerine Dikkat! Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  güzel paylaşım dikkatli olmak lazım valla.. 3. 3
  Tup bebek diye bir sey islam dininde helalmidir yani yapmak olurmu?aslinda bu tup bebek ne demek?cevaplandirin lutfen cokkk tesekkur ederim 4. 4
  Tüp Bebek uygulaması nedir?

  İlk defa 1978 yilinda Edward ve Steptoe tarafindan Ingiltere’de uygulanan Tüp Bebek başlangıçta sadece tüpleri tıkalı olan hastalar için düşünülmüş olup bugün çok yaygın olarak binlerce hastada ve değişik sebepler ile kullanılmaktadır.

  Tüp bebek veya İVF denince kadından alınan yumurtalarla, erkekten alınan spermlerin dışarıda laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve döllenme gerçekleştikten bir süre sonra anne rahmine yerleştirilmesi anlatılmaktadır.

  Günümüzde daha yaygın kullanılan yöntem olan mikroenjeksiyonda (ICSI) ise erkekten alınan spermlerin direk olarak yumurtanın içerisine verilmesi ve yine döllenme gerçekleştikten belli bir süre sonra tekrar anne rahmine yerleştirilmesidir.

  Ülkemizde bulunan tüp bebek merkezlerinde başarı ile uygulanmakta olup dünya standartlarında bir çok merkezde hizmet verilmektedir.


  Tüp bebek uygulaması dört basamaktan oluşur

  Yumurtaların geliştirilmesi; yumurtalıkların uyarılması için iğne şeklinde hormon ilaçları kullanılır
  ve fazla sayıda yumurtanın olgunlaşması sağlanır.

  Yumurtaların toplanması; ultrasonografi eşliğinde ve hafif bir genel anestezi ile yumurtalar toplanır.

  Yumurtaların laboratuvarda döllenmesi; elde edilen yumurtalar ile erkekten elde edilen sperm laboratuvar koşullarında embriyolog tarafından özel besiyerleri içinde bir araya getirilir.

  Embriyoların anne adayının rahmine transfer edilmesi;
  oluşan embriyolar kadın doğum uzmanı tarafından genel anestezi altında ince bir
  kateter aracılığı ile anne adayının rahmine transfer edilir.

  alıntı


  ------------------------

  SORU:
  Tüp bebek ya da erkekten sperm alarak kadına nakledilmesi caiz midir?


  CEVAP:
  Tüp bebek, farklı yollarla icra edilebilen tıbbî bir gelişmenin adıdır. Erkek veya kadının üzerinde icra edilecek bu ameliyede ilke olarak bir sakınca yoktur. Ancak, doktorlar açısından da sakıncalı bulunan durumlar söz konusu olabileceğinden endişe ile karşılanmaktadır.

  Şöyle diyebiliriz: Nikâhlı erkek ve kadının menisi dışında dışarıdan bir katkı olmamak sadece, sorunlu meniyi veya rahmi tıbbî tedaviye muhatap tutarak yapılması şartı ile ilke olarak tüp bebek caiz bir uygulamadır.
  Ama hangi uygulamanın yapılacağını bilerek cevap vermek daha doğru olur. Allah sabırlar versin.

  Nureddin Yıldız