Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Tüp Bebek Forumundan Tüp Bebekte Başarıyı Arttıran Uygulamalar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Tüp Bebekte Başarıyı Arttıran Uygulamalar

  Reklam
  Uygulama öncesi kadının iyi değerlendirilmesi,
  İyi yönetilen bir yumurtlama tedavisi,
  Titizlikle gerçekleştirilen bir embriyo transferi
  Yukarıdaki uygulamalar dışında başarıyı artıran diğer klinik ve laboratuvar uygulamalar:

  Embriyo dondurma
  Tüp bebek tedavisinde transfer sonrası artan iyi kalitedeki embriyolar dondurulup saklanabilir. Bu embriyolar ileride çözünüp, gebelik sağlamak için kullanılabilir. Dondurulmuş embriyolar kullanıldığında, kadının yumurta gelişimi için ilaç tedavisi almasına ve yumurta toplama işlemine girmesine gerek kalmaz. Başarılı bir embriyo dondurma programı, tüp bebek tedavisinin gebelik şansını artıran önemli bir uygulamadır.

  Preimplantasyon genetik tanı
  Preimplantasyon genetik tanı, ileri anne yaşı, tekrarlayan başarısız tüp bebek uygulamaları, ciddi erkek faktörü infertilitesi gibi zor olgularda başarı şansını arttırmak için başvurulan bir yöntemdir.

  Yardımcı mikromanipülasyon yöntemleri

  Assisted Hatching
  Kadın yaşının 38’in üzerinde olduğu, embriyoyu çevreleyen zarın kalın olduğu, kadındaki FSH hormon düzeyinin yüksek olduğu ve tekrarlayan tüp bebek denemelerinde bir sonucun alınamadığı vakalarda bu yöntemin sonucu iyileştirebileceği düşünülmektedir. Bu yöntemde embriyo transfer edilmeden önce dış kabuğunda yapay bir delik açılmaktadır.

  Sitoplazmik Transfer
  Kötü yumurta ve/veya embriyo kalitesi varlığında tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarını önlemek amacıyla denenmektedir. Şu aşamada günlük kullanıma girmeyen deneysel bir uygulamadır.

  Blastokist kültürü
  Embriyoları, yumurtalar toplandıktan sonraki 2. veya 3. günde değil de laboratuvar ortamındaki gelişimlerini 5. veya 6. güne kadar devam ettirip blastokist aşamasında transfer etmek, daha olumlu sonuçlar verebilir. Çünkü bu evreye ulaşabilen embriyolar daha seçilmiş, rahime tutunma potansiyeli daha yüksek olan embriyolardır. Yine de günümüzde blastokist transferinin sonuca mutlak katkısı tartışmalıdır.

  Endometrial ko-kültür
  Embriyoların, tedaviye başlamadan önce anne adayından toplanmış ve dondurularak saklanmış olan rahim içi endometrium hücreleri üzerinde kültüre edilmelerinin tekrarlayan kötü embriyo kalitesi ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan çiftlerde sonuç verebileceği düşünülmektedir.

  Tüp bebek öncesi tüplerin çıkartılması
  Tüp bebek tedavisi, kadının tüplerindeki tıkanıklık nedeniyle yapılıyorsa ve bu tıkanıklık tüplerin içinin sıvı ile dolup genişlemesine neden oluyorsa, tüp bebek tedavisi öncesi herhangi bir işe yaramayan bu tüplerin çıkartılmasının tüp bebek tedavi başarısını artıracağı düşünülmektedir.

  Microdissection TESE
  Menisinde sperm hücresi olmayan erkeklerde, testisten sperm bulmak amacıyla mikroskop altında içinde sperm olduğu düşünülen geniş ve sağlıklı kanalların bulunması işlemine verilen addır. Bu yöntemle daha verimli bir şekilde sperm elde etme şansı doğmaktadır.


  Paylaş
  Tüp Bebekte Başarıyı Arttıran Uygulamalar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bebek sahibi olmak çağımızda eskiye nazaran daha kolaydır. Bir çok tedavi yöntemi ile bebek sahibi olmak isteyenlere bu hayali gerçekleştirme fırsatı tanınmaktadır.embriyo dondurma caiz mi