Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Tüp Bebek Forumundan Türkiye’de 65 Tüp Bebek Merkezi Var Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Türkiye’de 65 Tüp Bebek Merkezi Var

  Reklam
  Türkiye’de 65 Tüp Bebek Merkezi Var


  Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı 20’si kamu 65 tüp bebek merkezi faaliyet gösteriyor. Bu merkezlerin 26’sı İstanbul 15’i Ankara’da.

  Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada bakanlıkça hazırlanan “Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği”nde yapılan değişiklikle üremeye yardımcı tedavi merkezlerinin çalışma yapabilmesi için Sağlık Bakanlığı’ndan izin almasının hükme bağlandığı anımsatıldı.

  Türkiye’de Eylül 2005 itibariyle Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat almış 20’si kamuya ait 65 tüp bebek merkezinin faaliyet gösterdiği belirtilen açıklamada bu merkezlerin 26’sının İstanbul’da 15’inin Ankara’da 6’sının İzmir’de 4’ünün Adana 3’ünün Antalya’da bulunduğu kaydedildi. Açıklamada Bursa Kayseri Konya illerinde 2’şer Denizli Sakarya Samsun Eskişehir Kocaeli illerinde de 1’er tüp merkezinin faaliyet sürdürdüğü bildirildi.

  Bakanlık girişimiyle normal yollardan çocuk sahibi olamayan ailelerin yaptıracakları tüp bebek tedavisinin “zorunlu sağlık harcaması” sayılmasına ilişkin bir maddenin “Bütçe Uygulama Talimatı”na eklendiği de anımsatılan açıklamada şu anda Emekli Sandığı Bağ-Kur ve Yeşil Kartlı vatandaşlara tüp bebek tedavisinde devlet desteği sağlandığı bildirildi.

  SSK’lı vatandaşların ise kapsam dışında yer aldığı belirtilen açıklamada bunun SSK Kurumu’nun tasarrufundaki bir konu olduğu belirtildi.

  Açıklamada tıbbi yönden bebek sahibi olamayacaklarına dair sağlık kurulu raporu alan çiftlerin istedikleri merkezde tüp bebek tedavisine başladıkları kaydedildi. Açıklamada adı geçen sosyal güvenlik kuruluşlarının bu çiftlerin 3 denemeye kadar olan masraflarını ödediği ve 3 denemenin sonunda bebek olmuyorsa devletin çiftin daha sonraki harcamalarını karşılamadığı ifade edildi.

  UZMANLAR UYARIYOR
  Konuyla ilgili bilgi veren Türk Jinekoloji Derneği Başkanı ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve DoğumAnabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş da vatandaşları doğru tüp bebek merkezi seçme konusunda uyardı. Tıraş tüp bebek merkezi seçiminde yapılan yanlışlıkların önemli riskleri de beraberinde getirdiğine işaret ederek doğru tüp bebek merkezinin aileyi tek ve sağlıklı bebek ile evine uğurlaması gerektiğini bildirdi.

  Prof. Dr. Tıraş tedavi masrafı boşa gitmesin veya zaman kaybı olmasın diye bebek bekleyen ailelerin birden fazla aşılama veya embriyo transferlerinde ısrar etmeleri hekimin de buna uymasının doğru bir davranış olmadığını kaydetti. Tüp bebek yöntemiyle meydana gelen çoğul gebeliklerin ciddi riskler taşıdığına dikkat çeken Prof. Dr. Tıraş birden fazla sayıda bebeğe gebe kalmanın anne ve çocuğun yaşamı için ciddi riskler oluşturduğunu kaydetti. Tıraş Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan “Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği”nde yapılan değişikliklerle tüp bebek merkezlerinde 3’ten fazla embriyo transfer edilmemesinin esas olduğunadikkat çekerek bu yönetmeliğin çoğul gebeliklerin en aza indirilmesi açısından önemli yararlar içerdiğini kaydetti.

  Tüp bebek tedavisinden SSK’lı vatandaşların da ücretsiz yararlanması gerektiğini kaydeden Tıraş SSK’lılar için de düzenleme yapma çalışmasının sürdüğünü konuyla ilgili dernek olarak kendilerinden görüş istendiğini bildirdi.

  alıntı


  Paylaş
  Türkiye’de 65 Tüp Bebek Merkezi Var Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  evet ok fazla merkez var hangisine gitmemli, hangisine gitmemeli gerççekten karar vermek çok zor aklımda bir kaç merkez var aslında mesala fertijni çok merak ediyorum tedavi gören ve duyan varsa bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.. 3. 3
  aslında raşatırmalarıma göre medicana hastahanesi tüp bebek merkezinden ve doktor selman laçinden baya memnun insan gördüm kafam allak bullak 4. 4
  selman laçin hakkında kafanızda hiç soru işareti olmasın bence kendisi baya meşhur ve iyi bir isim işinde 5. 5
  Alıntı mandalay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  selman laçin hakkında kafanızda hiç soru işareti olmasın bence kendisi baya meşhur ve iyi bir isim işinde
  sizin de mi doktorunuzdu selman bey lütfen biraz daha bahseder misiniz kendisinden 6. 6
  yok benim doktorum değildi selman bey. uzaktan bir akrabamızı tedavi etti kendisi ve başarılı oldular 7. 7
  anladım canım hamile kaldı yani uzaktan akramanız selman laçinle tedavisi sonucunda ne güzel 8. 8
  ben de artık düşünüyorum selman beye gitmeyi en azından bir randevu alsam görsem bir konuşsak nasıl yaparız diye en azından bir fikrim olur bakalım hayırlısıantalyadakı tup bebek merkezındeki doktor isimleri