Kadın ve Çocuk Sağlığı ve Tüp Bebek Forumundan Aşılama yöntemi kimlere uygulanır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Aşılama yöntemi kimlere uygulanır?

  Reklam
  Aşılama aslında spermle yumurtanın buluşma şansını arttırmak üzere fizyolojiyi desteklemek amacıyla yapılan bir işlemdir.

  Kadına verilen hap ya da iğnelerle her ay kendiliğinden oluşan bir adet yumurtanın sayısı iki ya da üçe çıkarılırken, erkeğin spermleri de özel bazı yöntemlerle yıkanıp hazırlanır. Böylelikle spermlerin hareketli olanları küçük bir hacimde yoğunlaştırılmış olur. Verilecek çatlama iğneleri ile yumurtaların çatlama zamanı da ayarlanarak hazırlanmış olan spermler rahim içersine özel bir plastik borucuk vasıtasıyla bırakılır ve böylelikle gidecekleri yol da kısaltılarak yumurta ya da yumurtalara kolayca ulaşmaları sağlanır.

  Elbette bu işlemin yapılabilmesi için en az bir kanalın ya da tüpün açık olması şarttır. Dolayısıyla aşılama işleminden önce rahim filmi çekilmesi gereklidir.

  Aşılama işleminin başarısı her bir deneme için % 10-15’ler civarındadır. Genellikle 3 yada en fazla 4 uygulamadan sonra gebelik oranlarının artmadığı bilindiğinden daha fazla aşılama tekrarlamaya gerek yoktur. Aşılamanın da, her ne kadar basit bir işlem gibi görülse de mutlaka bu konuda tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılmasında fayda vardır.
  İyice bilinmelidir ki her çocuğu olmayan kişiye aşılama yapılamaz..

  Eğer erkeğin spermlerinin sayı ve hareketi çok düşük ise aşılamadan beklenecek fayda çok azdır..!Bu sayı ve hareket konusunda tam bir fikir birliği olmasa da genellikle kabul gören görüş erkeğin spermlerine yıkama işlemi uygulandıktan sonra ileri doğru hareketli sperm oranının en az ml'de 1 milyonun üstünde olması gerektiğidir.!

  Diğer önemli bir konu da spermlerin şekil bozukluklarıdır. Aşılama öncesinde sperm şekilleri de boyanmış örneklerde bu konuda tecrübeli kişilerce detaylı olarak değerlendirilmeli ve normal görünümlü sperm sayısının en az % 4-5 olması gerekmektedir.
  Normal şekilli olmayan spermlerin sayı ve hareketleri iyi olsa bile yumurtanın kabuğunu delip içersine girmelerinde problem olabilir.

  Aşılamadan fayda göreceği düşünülmeyen ya da 2- 4 kez aşılama yapılmasına rağmen gebelik oluşmayan kişilerde tüp bebek tedavisine geçilmelidir.  Doç.Dr.Selman Laçin
  Medikal Park Tüp Bebek Merkezi


  Paylaş
  Aşılama yöntemi kimlere uygulanır? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İyice bilinmelidir ki her çocuğu olmayan kişiye aşılama (inseminasyon) yapılamaz.
  Aşılama öncesi değerlendirme
  Kısırlık nedeni ile başvuran çiftlerde kısırlığın nedenini saptamaya yönelik tetkikler:
  Erkekte: Semen analizi ( spermiyogram )
  Kadında:
  • Jinekolojik muayene,
  • Rahim ve tüplerin değerlendirilmesi için rahim filmi (HSG)
  • Yumurtalıkların kapasitesini değerlendirmek amacıyla hormon testleri,
  • Bazı özel durumlarda tanısal laparoskopi veya histeroskopi yapılabilir.

  Aşılama (IUI) Hangi Durumlarda Uygulanır?
  Aşılama pek çok infertilite durumlarında uygulaması kolay, pratik, nispeten ekonomik ve risksiz bir işlem olduğu için pek çok durumda ilk tercih edilen yöntemdir.
  En sıklıkla:
  1. Düşük sperm sayı veya hareketlilik oranı (Erkek faktörü).
  2. Endometriosis.
  3. Açıklanamayan İnfertilite
  4. Rahim Ağzına ait problemler.
  5. Sperme karşı antikor varlığı (İmmünolojik İnfertilite).
  6. Kadında yumurtlamanın olmaması veya yetersiz olması ( Ovulatuar Faktör ).
  7. Cinsel işlev bozuklukları
  Aşılama tüm bu durumlarda tercih edilen bir yöntemdir. Ejakülasyon (boşalma) sorunu olan erkeklerde de aşılama zaman zaman başvurulan bir yöntemdir. Boşalma problemlerine şeker hastalığı, multiple sclerosis, travma, retrograd ejakülasyon dediğimiz idrar torbasına spermlerin boşaldığı hastalık, mesane boynu operasyonları, kullanılan bazı ilaçlar sebep olabilir.Aşılama her ne kadar basit bir işlem gibi görülse de mutlaka bu konuda tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılmasında fayda vardır. 3. 3
  Normal şartlarda spermin yumurtayı dölleyememesi durumlarında bu şartın sağlanabilmesi için aşılama yöntemine başvurularak döllemesi sağlanmaktadır. Bu şekilde bebek sahibi olmak mümkün kılınmaktadır. 4. 4
  Aşılama yöntemi kısırlık tedavisinde uygulanan bir yöntem olmakla birlikte sık başvurulan ve bir çok kişinin yüzünü güldürebilen yöntemlerden bir tanesidir.aşılama yöntemi kimlere uygulanır,  aşılama tedavisi kimlere uygulanır,  aşılama yöntemi kimlere yapılır,  aşılama kimlere uygulanır,  bebek için aşılama yöntemi,  çoçukdedafısiaşılanmak,  bebek aşılama yöntemi