İslami Giyim / Tesettür Kıyafetleri ve Tesettür Abiye Forumundan tesettür abiye,Abiye Kıyafet Çok, Tesettüre Uygunu Yok! Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  tesettür abiye,Abiye Kıyafet Çok, Tesettüre Uygunu Yok!

  Reklam
  Abiye Tesettür  Alı pulu hatta dekoltesi bol, güllü dallı elbiseler… Hemen her vitrinde bu kıyafetleri görmek mümkün. Kapalı abiyelerse yok denecek kadar az. Hal böyle olunca açık modeller adeta yama usulüyle kapatılıyor. Bu iş hem masraflı hem de ortaya hoş olmayan sonuçlar çıkıyor.
  Bir açıp bir kapayan havalardan dolayı pek anlayamasak da düğün mevsimi geldi çattı. Sadece düğün değil, söz ve nişan törenleri de kapıda. Bugünlerde kime rastlasak evlilik hazırlığında. Hal böyle olunca ‘abiye kıyafet’ arayışı tavan yaptı. Normalde hiç heves etmediğimiz bu allı pullu kıyafetlere işimiz düşüyor haliyle. Abiye kıyafette çeşit bol; danteller, pul payet işlemeler, şifon elbiseler, asimetrik kesimler… Ama tesettürlüyseniz işiniz çok zor. Günlük hayatta uğradığımız tesettür firmalarının ‘kapalı’ modelleri hayret edilecek kadar sınırlı. Tesettür giyimin kalbi denilen Fatih’te bile durum böyle. Fevzipaşa Caddesi üzerinde sıra sıra dizilmiş mağazaların vitrinleri tam bir tezat içinde. Vitrinlerin bir ucunda pardösüler, kaplar, upuzun etekler diğer ucunda kolları ve omuzları açık, bol dekolteli, allı pullu abiyeler… Kapalı modellerse yok denecek kadar az. Biz de dışarıdan bakılınca tesettür mağazası gibi duran, tüm kış ‘kapalı’lara hitap eden bu firmalara yaz gelince ne oluyor da ‘en sadık müşteri’ kitlelerini unutuyorlar merak ettik.
  ‘Yiğidi öldür hakkını yeme’ demişler, abiye giyimde çeşit de renk de bol. Hemen her mağazanın bu özel kıyafete ayrılmış reyonları var. Parlament mavisi, turkuvaz, pudra pembesi ve yeşil tonları sezonun gözdesi olduğundan hemen her modelde bulmak mümkün. Ancak koskoca reyonların sadece çok küçük bir köşesi kapalılara uygun ‘giy ve çık’ rahatlığında abiyeler için ayrılmış. Modellere baktığımızda ise üç-beşi geçmiyor. Genelde düz şifon elbiseler, bel ya da göğüs altından inen taşlı kemerle hareketlendirilmiş. Yaka ve manşet kısımları ise fırfırlı. Kapalı abiyelerde renk seçeneği de modeller gibi sınırlı. Yani gideceğiniz davette, diğer tesettürlü hanımlarla pişti olma riskiniz yüksek. Davetliyseniz bu durumu bir noktaya kadar kabul edebilirsiniz. Ama nişan töreninde gelin sizseniz, pişti durumu epey sinirinizi bozabilir.
  ”Kapalı modelimiz yok, bolero verelim mi abla?”

  Askılı, tek omzu ya da sırtı açık, hatta arkası kuyruklu önü mini modeller… Neredeyse her tesettürmağazasının vitrininde bunları görmek mümkün. Girdiğiniz dükkanlarda tesettürlüye de tesettürsüze de aynı seçenekler sunuluyor, tek farkla. Örtülü hanımlar için bolero denilen kısa ceketlerle kıyafetin açık kısmı kapatılmaya çalışılıyor. Ancak bu da hem kıyafetin modelini öldürüyor hem de yama yapılmış gibi çirkin bir görüntü oluşturuyor. Elbisenin hem tonuna hem de model ve kumaşına uygun bolero bulmaksa neredeyse imkansız. Çünkü genelde satenden yapılan bu cepkenler ana renklerde üretiliyor. Uygun bolero bulsanız bile hareket ettikçe açılma riski sizi sürekli tedirgin edecek. Bu sebeple birçok hanım soluğu terzide alarak kıyafetini kapatmaya çalışıyor. ‘Kol yapalım, boynunu kapatalım’ derken, 300-400 liralık elbise iki katına mal oluyor. Ortaya çıkan sonuç çoğu zaman facia! Vücut tipinize uyup uymayacağı bile belirsiz hazır formdaki cepkenlerin fiyatı 100 ile 250 lira arasında.
  Abiye kıyafete uygun eşarp bulmak ne mümkün!

  Elbisenize karar verdiniz. Sırtı, boynu, kolu derken güç bela kapatmayı başardınız. Ama iş burada bitmiyor. Kıyafete uygun bir de eşarp bulmak gerek. Tesettür mağazaları bu konuda da sınıfı geçemiyor. Size de -bunca uğraştan sonra mecaliniz kaldıysa- dükkan dükkan gezip başörtüsü aramak düşüyor. Abiye kıyafette desenli örtüler rüküş göstereceğinden, tercihiniz kıyafetinize uygun tek renk eşarplardan yana olmalı. Aksi takdirde, binbir emekle bulduğunuz kıyafetiniz heba olabilir. Onca para vererek aldığınız elbiseniz hem istediğiniz ölçülerde kapalı, hem tarzınıza uygun olsun istemez miydiniz? Başörtülü hanımların çoğu bu soruya iç çekerek ‘evet’ cevabını verecektir. Tesettür giyim firmaları da hanımların talebini mutlaka dikkate almalı ve müşterilerini daha fazla kızdırmamalı. Ölçülü, şık ve örtülü modeller bir an önce vitrinlerdeki yerini almalı. Zira tesettürlü kadınların bu pullu, payetli, bolero kombineli saten elbiseleri görmeye bile tahammülleri kalmadı.
  Kaynak: Zaman  Paylaş
  tesettür abiye,Abiye Kıyafet Çok, Tesettüre Uygunu Yok! Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tesettür giyim firmaları da hanımların talebini mutlaka dikkate almalı ve müşterilerini daha fazla kızdırmamalı. Ölçülü, şık ve örtülü modeller bir an önce vitrinlerdeki yerini almalı.
  aynen öyle zaman yazarına katılıyorum
  tesettür namına doğru dürüst birşeyler bulmak
  çok zorlaştı bu modellerin uzaktan yakından
  tesettürle bir ilgisi yok el yakan fiyatlarıda cabası,
  ama biraz pahalıda olsalar güzel yer bezi olurlarendonezya kıyafetleri