Kur'an-ı Kerim ve Tefsir Forumundan Neden tefsirciler Kuran'da bulunan bilim ve teknoloji ile igili bilgileri ancak onlar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Neden tefsirciler Kuran'da bulunan bilim ve teknoloji ile igili bilgileri ancak onlar

  Reklam
  Neden tefsirciler Kuran'da bulunan bilim ve teknoloji ile igili bilgileri ancak onlar bulunduktan fark edildikten sonra görebliyorlar?

  Her asrın anlayışı ve bilgi birikimi farklıdır. Kur'anda bahsedilen ilmi hakikatler önceki asırlarda olduğu gibi açıklansaydı bunları anlayamayan bir kısım insanlar bunu inkar edecekti.


  Kur'an öncelikle hidayet kitabıdır, bilim kitabı değildir.Ancajk bilimsel hakikatlere işaret eder. O nedenle gerek ayetlerde gerekse hadislerde bu konular kinai bir şekilde ifade edilmiştir. İlmin gelişmesiyle birlikte ilim erbabı olan kişiler bu ifadelerden ufuklarını açacak manalar ve bir kısım icad ve ilmi hakikatlere işaretler bulmuşlardır.


  Ama müfessirlerin tamamı islami ilimlerin dışındaki ilimlerde de otorite olamadığı mesailerini daha çok kur'anın anlaşılması ve açıklanmasına hasrettikleri için bu görev diğer ilimler uğraşan ilim adamlarına kalmıştır. Bir çok ilim adamı müslüman olsun olmasın Kur'andan istifade etmişler ve buluşlarını ayetlere temellendirmişlerdir. Müslüman biliminin Avrupa bilimine öncülük etmesinde ayet ve hadislerden istifadenin katkısı çok büyüktür.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Neden tefsirciler Kuran'da bulunan bilim ve teknoloji ile igili bilgileri ancak onlar Mumine Forum

kuranda bilim ve teknoloji,  kuranı kerim tefsircileri