Yemek Tarifleri ve Tatlılar Forumundan Yemek tarifi Saray Usulü Lokma Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yemek tarifi Saray Usulü Lokma

  Reklam
  Yemek tarifi Saray Usulü Lokma
  Malzemeler


  250 gr Un (2 su bardağı)
  1 Su Bardağı Su
  1 Tatlı Kaşığı Taze (yaş) Maya
  1 Kahve Kaşığı Pudra Şekeri
  1 Kahve Kaşığı Tuz
  1 Yumurta
  Şurubu:
  1 kg Toz Şeker (4 su bardağı)
  2 Su Bardağı Su
  1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
  Kızartma Yağı: 1 litre (5 su bardağı) Rafine Yağ


  Yemeğin Tarifi
  Küçük bir kapta maya ve pudra şekerini karıştırıp, 1 kahve fincanı kadar su ile eziniz. 2 kahve fincanı un ekleyip iyice karıştırdıktan sonra, kasenin üstüne bir kapak kapatıp, 20 dakika bekletiniz.
  Kalan unu eleyiniz. Ortasını havuz gibi yapıp, içine kasedeki mayalı karışımı, kalan suyu, tuzu ve yumurtayı katınız. Elinizle yedirerek karıştırıp bir hamur yapınız. Hamuru 5 dakika sürekli yoğurunuz. Hamur elinize ve tezgaha yapışmayacak kadar olgunlaştıktan sonra, büyükçe bir tencereye koyup 5 dakika daha, çekerek yoğurmaya devam ediniz. Tencerenin kapağını kapatıp hamuru 30 dakika bir kenarda bekletiniz.
  Şurub için: Orta boy bir kaba şekeri, suyu ve limon suyunu koyunuz. Orta ateşte sürekli karıştırarak şekeri eritiniz. 15 dakika kadar kaynattıktan sonra, bir kenarda bekletiniz.
  Rafine yağı bir tencereye koyup harlı ateşte kızdırınız.
  Hamurdan sol avucunuza sığacak kadar alınız. Başparmağınızı hafifçe aralık bırakarak sol yumruğunuzu sıkınız. (Avucunuzdaki hamur başparmağınızla işaret parmağınızın arasından çıkacaktır.) Hafifçe yağlanmış bir çay kaşığı ile çıkan hamuru küçük küçük kopararak, kızgın yağda kızartınız. Kızaran lokmaları delikli kepçe ile yağdan çıkarıp şurubun bulunduğu kaba atınız. Bütün lokmalar kızarıp şurubu iyice çektikten sonra servis tabağına koyup servis ediniz.  Paylaş
  Yemek tarifi Saray Usulü Lokma Mumine Forum