Diğer Kategoriler ve Tasavvuf Forumundan Şehvetten kurtulma yolları Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şehvetten kurtulma yolları

  Reklam
  Şehvetten kurtulma yolları


  Bu zamanda gençler için en büyük tehlike olan şehvetten nasıl korunabiliriz?

  Şehvetin insanlara verilmesi Allah’ın helal nimetlerine karşı bir iştiha duymaları içindir. İnsanlar bu duyguyu aşırılıklar ile haddi aşarak harama yüzlerini çevirip hata ederler. Şehvetin veriliş gayesine zıt hareket ederler. Tokatların da çabuk yerler.

  Ruh bu âlemi göz penceresiyle seyreder. Şehvet duygusunu tahrik etmemek ve haramlara düşmemek için öncelikle geçici, devamsız, haram olan olan bazı güzellikleri ve manzaraları seyretmemeye gayret etmeliyiz. Gözlerimize irademizle hâkim olmaya çalışmalıyız. Ta ki nefsi ve kötü meyiller uyanmasın.

  •Öncelikle kuvvetli bir iman sahibi olmak ve İslamı yaşamaya gayret etmek. Dünyanın lezzetleri, zevkleri ve zînetleri, Hâlıkımızı, Mâlikimizi ve Mevlâmızı bilmediğimiz takdirde cennet olsa bile cehennemdir. Bilhassa şehvetin ateşini söndürecek, marifetullahtan başka bir şey var mıdır? Evet marifetullah olduktan sonra, dünya lezzetlerine iştiha olmadığı gibi Cennet'e bile iştiyak kalmaz. (Osmanlıca Mesnevi Nuriye:91)
  •Haramlara girildi ise samimi bir tevbe edip bir daha girmemeye özen göstermek
  •Ruhu hırçınlaştıracak ve gayr-i meşru hisleri, hevesleri uyandıracak yayınlardan(internet, tv, dergi, cd vs), arkadaşlardan ve ortamlardan uzak durmak
  •
  •Zihni, hayali mümkün mertebe kendisini geliştirecek, milletine, memleketine, dünyasına ve ahretine yarayacak işlerle meşgul etmek. (okumak, kendi mesleğinde geliştirecek aktiviteler yapmak gibi). Risale-i Nur'a sahib olanlarda hırs ve hiddet zevale yüz tutar, zulmet ve şehvet erir. Cehalet ve şekavet ateşi söner. Tabiat uykusu azalır. Gaflet uykusu kalkar. Kara ve çirkin, bozuk ve uyuşuk kanlar düzelir. Nefes ve kalb işler.
  •Allah’tan yardım dilemek
  Paylaş
  Şehvetten kurtulma yolları Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Öncelikle kuvvetli bir imana sahip olmak,ve islamı yaşamaya gayret etmek....Rabbim cümlemizi şehvetten ve bunun gibi günahlardan muhafaza buyursun amin...paylaşım ve bilgilendirme için Hak Teala sizden razı olsun kardeşim..şehvetten kurtulmak için dua,  şehvetten kurtulma duası,  istimnadan kurtulmak için dua,  istimnadan kurtulma duası,  istimnadan kurtulma yolları,  şehvetten korunmak için dua,  istimnadan kurtulmanın yolları