Diğer Kategoriler ve Tasavvuf Forumundan Peygamber efendimiz ashabıyla beraber veya yalnız başınayken cehri zikir yapmışmıdır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Peygamber efendimiz ashabıyla beraber veya yalnız başınayken cehri zikir yapmışmıdır

  Reklam
  Değerli Kardeşimiz;

  Peygamberimiz ashabıyla veya yalnızken cehri bir şekilde bu günkü şekliyle yapılan bir zikir şekli yoktu. Ancak Peygamberimiz de devamlı surette Allahı anması, dualar okuması bir zikirdir.

  Zikir, Allah’ı anmaktır. Kur’ân’ın sarih emirlerindendir. “Beni anın, ben de sizi anayım” (Bakara Sûresi, 152), “Allah’ı çokça zikredin ki, felaha eresiniz” (Enfal Sûresi, 45) ayetleri, bu konudaki pek çok ayetten sadece ikisidir.
  Zikir iki türlü olur:
  1- Lisan ile.
  2- Kalb ile.

  Asıl olan kalbin zikretmesidir. Dil buna sadece bir tercümandır. Yalnız dilde kalan evrad, kalbe intikal etmedikçe, zikir sayılmaz.( İz, Tasavvuf, 243) Tarlada çalışan çiftçinin, dairede çalışan memurun, fabrikada çalışan işçinin Allah’ı hatırlaması, bir zikirdir. Kur’ân-ı Kerîm bu kimseleri şu şekilde metheder: “Öyle insanlar vardır ki, ne bir ticaret, ne bir alışveriş onları Allah’ı zikirden, namazı kılmaktan, zekatı vermekten alıkoyamaz.” (Nur Sûresi, 37)

  Bunlar, “dışı sahra-yı kesrette, içi umman-ı vahdette” olan kimselerdir. Dış dünya ve bununla meşguliyet, onların gönül âlemlerini bulandırmaz. İç âlemlerinde vahdet ile teneffüs ederler.

  Bütün tarîkatların üssü’l-esası olan zikir, kalbi şeffaflaştırır. Ona letafet kazandırır. O kalbi, ilham esintilerine duyarlı bir alıcı haline getirir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Peygamber efendimiz ashabıyla beraber veya yalnız başınayken cehri zikir yapmışmıdır Mumine Forum

peygamber efendimiz zamanında zikir