Diğer Kategoriler ve Tasavvuf Forumundan Kadın hayız döneminde salavat ve zikir söyleyebilir mi? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kadın hayız döneminde salavat ve zikir söyleyebilir mi?

  Reklam
  Fatiha dua niyetiyle okunabilir. Ayrıca Kur’andaki duaya benzeyen ayetler de Kur’an okuma niyetiyle değil de dua maksadıyla okunabilir. Mesela; "Rabbena atina fiddünya haseneten ve filahireti haseneten ve gına azabennar" gibi.

  Aynı şekilde sevinçli bir haber duyan bir kimse “Elhamdülillah” diyebilir. Üzücü bir haber duyan da “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” diyebilir. (İbrahim Halebi, Halebi, Sağir, s.37-39; İbn-i Abidin, Haşiyetu Reddi’l-Muhtar, 1/293)

  İmam Malik’e göre hayızlı kadın mazeretli olduğundan ve Kur’an okumaya da muhtac olmasından dolayı cevaz vermiştir. Ancak hayız kanı kesildikten sonra gusl etmeden önce okuyamaz. (Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/471)

  Diğer yandan zikir çekebilir dua edebilir. Bunlara bir mani yoktur. Hatta özel günlerindeki bir bayanın kıbleye doğru oturarak zaman zaman tesbih çekmesi dua etmesi isabetli bir davranış olur böylelikle adet gördüğü günlerinde bu şekilde manen beslenmiş olur.

  Hayızlı ve nifaslı kadınların veya cünüplerin kunut vesaire gibi çeşitli duaları okumalarında, tesbih ve tehlil kelimelerini söylemelerinde ve Hazret-i Peygambere salât ve selâm getirmelerinde hiçbir mahzur yoktur. Hayız ve nifaslı halde olanlar, Kur'an-ı Kerîm'i okuyamamakla beraber, onu dinleyebilirler.

  Hayızlı olanlara dua konusunda bir sınırlama getirilmemiştir, her türlü duayı okuyabilirler.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör  Paylaş
  Kadın hayız döneminde salavat ve zikir söyleyebilir mi? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hayızlı bir kadın Kurandan bir şey okuyamaz,namaz kılamaz,oruç tutamaz,camiye gidemez, bunların dışında salavat çekebilir ,zikir çekebilir dini kitaplar okuyabilir.adetliyken salavat getirilirmi,  adetliyken zikir çekilir mi,  adetliyken salavat getirilir mi,  adet iken salavat getirilirmi,  hayızlı iken salavat getirilirmi,  kadınlar adetliyken zikir yapabilir mi,  hayızlı kadın zikir çekebilir mi