Mü'mine ve Oruç ve Sünnet / Nafile Oruçlar Forumundan Nafile Oruçlar -Receb Ayında Oruç Tutmak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Nafile Oruçlar -Receb Ayında Oruç Tutmak

  Reklam
  RECEB AYINDA ORUÇ TUTMAK


  Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in Receb ayı ve Receb ayında tutulacak oruç hakkında şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:
  Receb Allah’ın ayıdır; Şaban benim ayımdır, ramazan ise ümmetimin ayıdır”. Receb ayının niçin Allah’ın ayı olduğu sorulduğunda: “Çünkü bu ayda özellikle mağfiret boldur. Bu ayda, halkın kan dökmesine mani vardır. Bu ayda, Allah-ü Teala, Peygamberlerinin tövbelerini kabul buyurmuştur. Allah-ü Teala bu ayda, peygamberlerini düşmanlarından korumuştur. Birkimse, Receb ayını oruçlu geçirirse, Alla-ü Teala üç şeyi onun için gerekli kılar. Şöyle ki:


  -Geçmiş günahlarının tümünü bağışlar.

  -Kalan ömrünün temiz geçmesini temin eder.

  -Büyük huzura çıkılan kıyamet gününün susuzluğundan da onu emin kılar.

  Resuhullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem’e sorarlar:

  Ya Resulullah Receb ayının tümünü oruçlu geçirmeye gücüm yetmez.

  - O halde, ilkinden bir gün, ortasından bir gün, sonundan da bir gün tutarsın. Böyle ettiğinde ayın tümünü oruçlu geçirmiş olursun. Zira, yapılan iyilikler on misli sevap getirir”.

  Hz. Bâhilî diyor ki: “Resulullah (a.s.m.) `tut` dedikçe, üç parmağını yumdu, `Bırak` deyince de üç parmağını bıraktı.” 33 Böylece Peygamberimizin “Üç gün tut, üç gün ara ver” dediği anlaşılıyor. Receb ayında devamlı olarak aralıksız oruç tutmak uygun görülmüyor. Sebebi ise Receb ayının Ramazan ayına benzetilmemesidir.


  Yine Hadislerde Peygamberimizin Ramazan ayı dışındaki oruçları anlatılırken, onun Hicri ayların 13, 14 ve 15`inde oruç tuttuğu belirtilir. Bu günlere de “beyaz günler” anlamında “eyyam-ı bıyd” denir.Yani ayın en parlak olduğu dolunay günleridir. Hatta öyle ki, Peygamberimizin bu oruçları hiç ihmal etmediği, her ay tuttuğu anlatılır. Çünkü bugünlerde insan bedeninde birtakım psikolojik değişimler olduğu için, bugünlerin oruçla geçirilmesi tavsiye edilmiştir. Peygamberimizin her hafta nafile olarak tuttuğu bir diğer oruç da Pazartesi ve Perşembe günleri oruçlarıdır. Bu günlerde oruç tutmasının hikmetini de Peygamberimiz şu sözleriyle ifade eder: “Ameller (yapılan ibadetler) Allah Tealaya Pazartesi ve Perşembe günleri arz edilir. Ben amelimin oruçlu olduğum halde arz edilmesini severim.”


  alıntı


  Paylaş
  Nafile Oruçlar -Receb Ayında Oruç Tutmak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Recep ayını oruçla geçirmek kişiye büyük sevap kazandırmaktadır. Hepsini tutmaya gücü yetmeyenler başında ortasında ve sonunda tutarak hepsini tutmuş sayılır. Geçmiş günahlarının affı, ahiretin susuzluğundan emin olmak için bu ayı oruçlu geçirmek en güzelidir.tutmak,  oruç