Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Spor ile Sağlıklı Yaşam Forumundan İshal Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  İshal Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır

  Reklam
  İshal Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır?
  İshal, kendi başına bir hastalık değil, birçok hastalığın belirtisidir. İshalin başlıca sebepleri; tifo, paratifo, kolera, dizanteri gibi barsak enfeksiyonları, besin ve ilaç zehirlenmeleri ve kronik beslenme yetersizliğidir.
  İshal ülkemizde, özellikle, çocuk sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve ölümleri arttıran en önemli etmendir.
  İshal, vücuttan kaybolan su ve tuzun yerine konması ve uygun bir beslenmeyle iyileştirilebilir. İshal tedavisinde beslenmenin önemi büyüktür. İshal tedavisi yapılan kişinin aç kalması önlenir. En iyi besin yoğurttur. Yoğurt, kaynamış su ve tuz eklenip ayran olarak içildiği gibi, pirinç lapası ile karıştırılarak, üzerine pekmez dökülerek veya sade olarak yenir.
  İshalli kişi küçük çocuksa, emzirmeye devam edilir ve bol sıvı içirilir. Emzirilmiyorsa, yağsız süt tozu veya yoğurt kaynamış suyla karıştırılarak çocuk beslenir. Bu şekilde hazırlanmış ayranın içine tuz eklenir. Büyükçe çocuklara yoğurt - pirinç lapası - tuz karışımı yedirilir. îshal yavaşlayınca, şeftali suyu, ekşi elma suyu, koruk suyu, havuç suyu verilmeye başlanır. Çocuğun yaş durumuna göre ishal tedavisi için diğer besinler de birer ikişer diyete eklenir.
  İshal tedavisinde en önemli nokta, vücuttan kaybolan su ve tuzun yerine konması ve besin depolarının boşalmasının önlenmesidir. Özellikle, çocuklarda birkaç günlük ishal süresince besin depolarında önemli azalma olur. Bu nedenle çocuk hiçbir şekilde aç bırakılmamalı, alabileceği uygun besinle beslenmelidir.


  Paylaş
  İshal Tedavisinde Beslenme Nasıl Olmalıdır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bol sulu gıdalar alınmalıdır.Bunun yanında şekerli ve tuzlu içecekler de vücudun kaybettiği mineralleri yerine koymada önemlidir.Gaz yapacak besinlerden uzak durmak gerekir.