Sağlık Bölümü / Adım Adım Sağlık ve Spor ile Sağlıklı Yaşam Forumundan Yüksek Kolestrol Nasıl Engellenir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Yüksek Kolestrol Nasıl Engellenir

  Reklam
  Yüksek Kolestrol Nasıl Engellenir?
  Bunun cevabı, kolesterol ve doymuş yağlı besinleri azaltmak, beden hareketlerini arttırmak ve tuzu az almaktır. Yüksek kolestrolün tek çözümü budur. kolesterolü düşürücü diyet örnekleri de kullanılabilir. 2100 kalorilik diyet, orta yaştaki erkek; 1500 kalorilik diyet orta yaştaki kadınlar içindir. Bu diyetler 150 gram civarında kolesterol sağlarlar.
  Daha önce görüldüğü gibi balıkta doymuş yağ azdır. Yine, tavuğun beyaz etinde doymuş yağ azdır. Bu nedenle koyun ve sığır eti yerine, suda pişmiş beyaz tavuk eti ve ızgara balık tercih edilmelidir. Mercimek, fasulye, nohut, kepekli ekmek, bulgur, sebze ve meyve de posalı maddeler vardır. Bu maddeler barsakların çalışmasını sağladığı gibi, kan kolesterolünü düşürücü etki yaparlar. Bu nedenle bu besinlerin miktarları kolesterol düşürücü diyetlerde arttırılmalıdır. Et, balık, yağlı peynirler yenmediğinde, yumurta yenebilir. Yumurta, sebzelerle, tahıl grubu be-sinlerle birlikte alınmalı, katı yağlarda kızartılmamalıdır. Bitkisel sıvı yağlı soğan - biber - domates karışımı menemen, soğan -kabak - domates karışımı yemek, ıspanaklı yumurta, çökelekli omlet, yumurtalı - çökelekli makarna, yumurtalı patates salatası bu tür yemeklere örnektir.


  Paylaş
  Yüksek Kolestrol Nasıl Engellenir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kolesterol için mutlaka diyet yapmak sporsal faaliyetlerde bulunmak,kırmızı etten uzak durmak,kızartmalardan kaçınmak gerekir.Aslında en önemlisi şeker tüketimini azaltmaktır.